Dženaza vođe Hamasa Ismaila Haniyeha održana je u Kataru danas nakon njegovog ubistva prije dva dana u iranskom glavnom gradu Teheranu, što je jedno u nizu ubistava visokih ličnosti ove palestinske grupe dok bjesni rat između Izraela i Hamasa u Gazi, javlja Reuters.
Među prisutnima na dženazi u velikoj džamiji sjeverno od glavnog grada Dohe bio je Khaled Meshaal, za kojeg se pretpostavlja da će naslijediti Haniyeha. Prisustvovali su i drugi visoki zvaničnici Hamasa i katarski emir šeik Tamim bin Hamad al-Thani.
Haniyeh će biti sahranjen na groblju u gradu Lusail, sjeverno od Dohe.
Viši zvaničnik Hamasa, Sami Abu Zuhri, rekao je za Reuters u telefonskom razgovoru: “Naša poruka okupaciji (Izraelu) danas je da tonete duboko u blato i da je vaš kraj bliži nego ikad“.
Haniyeh je ubijen projektilom koji ga je pogodio direktno u državnom pansionu u Teheranu, rekao je visoki zvaničnik Hamasa Khalil Al-Hayya na konferenciji za novinare, citirajući svjedoke koji su bili na licu mjesta.
Iran i Hamas su optužili Izrael da je izvršio ubistvo i obećali da će uzvratiti svom neprijatelju.
Izrael nije preuzeo niti negirao odgovornost za smrt Haniyeha.
Ovaj napad je bio jedan u nizu napada u kojima su ubijene visoke ličnosti Hamasa ili libanonskog pokreta Hezbollah, podstičući zabrinutost da se rat u Gazi pretvara u regionalni sukob koji se proteže od Crvenog mora do granice Liban-Izrael i dalje .
Američki predsjednik Joe Biden rekao je da Haniyehovo ubistvo ne pomaže međunarodnim naporima da se osigura prekid vatre u ratu u Gazi koji je počeo prije 10 mjeseci.
Katar predvodi mirovne napore zajedno s Egiptom i SAD-om, glavnim saveznikom Izraela.
Lice Hamasove diplomatije
Haniyeh je bio lice Hamasove međunarodne diplomatije dok je rat bjesnio u Gazi i učestvovao je u indirektnim pregovorima o prekidu vatre.
Kako navodi Reuters, mnoge diplomate su ga smatrale umjerenim u poređenju s tvrdolinijašnijim članovima grupe u Gazi koju podržava Iran, iako su neki izraelski komentatori govorili da ga neki izraelski zvaničnici smatraju preprekom za dogovor.
Haniyeh je postavljen na čelo Hamasa 2017. godine a boravio je u Turskoj i Dohi.
Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda je u maju zatražilo naloge za hapšenje trojice lidera Hamasa, uključujući Haniyeha, kao i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua zbog navodnih ratnih zločina. Izraelski i palestinski lideri odbacili su optužbe.
Iran je u četvrtak održao vlastitu dženazu za Haniyeha kojoj je prisustvovala njegova udovica Amal.”Pozdravite sve šehide Gaze, pozdravite vođe, sve šehide Gaze, sve muslimane”, rekla je Amal Haniyeh dok je tugovala pored njegovog kovčega.
Član Hamasovog politbiroa Izzat al-Rishq pozvao je ljude da se mole za njegovu dušu u svim džamijama širom svijeta.
“Neka danas, petak, bude dan ogromnog bijesa koji osuđuje zločin atentata i odbacuje genocid u Pojasu Gaze“, naveo je on u saopćenju.
Iako Izrael nije potvrdio da je izvršio ubistvo, objavio je da je u zračnom napadu koji je izveo prošlog mjeseca ubijen vojni vođa Hamasa u Mohammed Deif u Gazi. Hamas nije potvrdio niti negirao smrt Deifa.
Grupa Hezbollah je u srijedu potvrdila da je njen viši vojni komandant Fuad Shukr ubijen u izraelskom napadu na zgradu u Bejrutu, te je obećala “definitivni” odgovor, navodeći da je to ubistvo prešlo crvene linije i da je višedecenijsko rivalstvo između neprijatelja ušlo u novu fazu.
“Tražimo pravi odgovor, a ne performativni odgovor, i stvarne mogućnosti. Proučeni odgovor“, rekao je vođa Hezbollaha Sayyed Hassan Nasrallah u televizijskom obraćanju povodom sahrane ubijenog komandanta.