Ako se do 25. aprila ne održe sastanci s nadležnima, slijedi “francuski model” protesta, upozoravaju bosanskohercegovački prijevoznici.
Blokada graničnih prijelaza u Bosni i Hercegovini uslijedit će za 11 dana ukoliko bh. političari nastave ignorisati brojne probleme s kojima se suočavaju domaći prijevoznici.
Osim zahtjeva da se riješi pitanje viznog ograničenja boravka u EU (90 dana u 180), profesionalni vozači traže i promjene procedura ulaska i izlaska iz zemlje, kako ne bi provodili sate na granicama bez ikakvog opravdanja. Trenutna situacija ozbiljno ugrožava poslovanje bh. transportnih firmi koje sve više ostaju bez radnika.
Zbog rigoroznije primjene EU pravila o boravku, prijevoznicima prijeti izricanje visokih novčanih kazni od 1.200 do 6.000 eura. Vozači u nekim slučajevima bivaju zadržani 24 sata, a mnogi potom dobijaju i zabranu ulaska. Usljed toga često dolazi i do otkaza.
“U nekim zemljama kada se dobije zabrana, kao što je Poljska, nemoguće ju je skinuti. Poljska je trenutno najveći problem. Hrvatska je mjere malo ublažila, ali sada su najveći izazovi Njemačka i Poljska”, kaže Zijad Šarić, vlasnik transportne kompanije.
Iz Evropske unije poručeno je da za vozače ne postoji zajedničko izuzeće, već da svaka članica pojedinačno može odobriti produžen boravak. Stotine bh. prevoznika već su dobile zabrane, a hiljade su napustile BiH iz straha da će im se isto dogoditi.
“Kod svakog prevoznika 50% vozača je napustilo firmu i otišlo u Hrvatsku ili Sloveniju jer im je boravak definisan kao stvarni boravak, a ne kao tranzit. Naši političari toga još nisu svjesni”, ističe Zijad Šarić.
Ministar komunikacija i prometa BiH Edin Forto navodi da je situacija prepoznata te da se u saradnji s Ministarstvom vanjskih poslova radi na pronalasku rješenja. No, kako navode prevoznici, nije samo EU problem. Više ne žele čekati i po 12 sati na granicama.
“Na terenu se više ne može izdržati. Nemoguće je da vam od Malog Zvornika do Zvornika treba 14 sati samo zbog pogrešno napisane procedure. Čovjek se vraća kući. To se može promijeniti, to mijenja direktor Uprave za indirektno oporezivanje”, smatra Velibor Peulić iz konzorcija Logistika BiH.
Predstavnici prevoznika zakazali su sastanak sa direktorom Uprave za indirektno oporezivanje i ministrom vanjske trgovine Stašom Košarcem za 25. april. Ako se sastanak ne održi – najavljuju protest.
“Ukoliko 25. aprila do 12 sati direktor UIO i ministar Košarac ne budu nas primili, tada ćete vidjeti francuski model. Vi koji idete iz BiH za Prvi maj, krenite malo ranije…”, upozorava Velibor Peulić.
Više od 15.000 vozača u BiH suočava se s istim problemima. Njihova eventualna blokada mogla bi potpuno zaustaviti trgovinsku razmjenu s EU, budući da se više od 90% razmjene odvija cestovnim putem. Očekuje se i rast cijene transporta za preko 20%, što bi se direktno odrazilo na cijene gotovo svih osnovnih životnih proizvoda.