Šteta od poplava četiri milijarde KM – iznos za koje država radi dva mjeseca

Ekonomske posljedice prirodne katastrofe koja je u svibnju pogodila BiH iznose oko četiri milijarde KM, rekao je glasnogovornik Delegacije EU-a u BiH Andy McGuffie, predstavljajući preliminarni izvještaj o procjenama potreba za sanaciju nakon poplava u BiH.

McGuffie je na konferenciji za novinare u Sarajevu naveo kako je šteta od poplava u Republici Srpskoj i Federaciji BiH približna, ali nije mogao iznijeti točne podatke, naglasivši da šteta u Brčko distritktu, prema preliminarnim podacima, iznosi 60 milijuna eura.

“Za Republiku Srpsku i FBiH su slični podaci, bit će razlika po pojedinačnim sektorima. Dodatna verifikacija brojeva neće donijeti veća odstupanja. Očekuje se podjednaka distribucija pomoći i tu neće biti značajnijih promjena”, rekao je McGuffie te najavio da će konačni izvještaj o procjenama potreba za sanaciju nakon poplava u BiH biti završen u sljedeća dva tjedna.

“Cilj Bruxellesa je da se donatorska konferencija održi prije godišnjih odmora. U tijeku su pregovori država i međunarodnih institucija u vezi s donatorskom konferencijom i očekujemo da će ona biti održana u srpnju”, naveo je McGuffie.

Nakon sastanka predstavnika različitih razina vlasti u BiH na kojem su predstavljene procjene potreba za sanaciju nakon poplava u BiH, McGuffie je rekao kako se došlo do dobrog dokumenta o tome koliki su utjecaji poplava, u čijoj je izradi sudjelovalo više od 100 predstavnika institucija BiH, Republike Srpske, Federacije BiH, Brčko Distrikta i međunarodnih stručnjaka.

“Treba uraditi dodatne provjere u krajnjoj fazi procjena, što nije osnova toga procesa, a potrebno ih je izvršiti za sektor poljoprivrede, stambenog zbrinjavanja i za samu egzistenciju građana”, precizirao je McGuffie.

Prema njegovim riječima, EU će staviti naglasak na važnost efikasnog i brzog korištenja sredstava za pomoć BiH.

Ricardo Zapata-Marti, vođa tima/koordinator za “Procjenu potreba za sanaciju” u ime EU, rekao je da će poplave imati posljedice na makroekonomske pokazatelje BiH, što su procjene domaćih institucija.

“Od prethodne stope rasta bruto društvenog proizvoda od 2,2 posto doći će do pada na 1,1 posto do kraja godine”, rekao je McGuffie i dodao da se očekuje niz posljedica, značajan udar na poljoprivredu i veći trgovinski deficit, koji će se vratiti na stopu od 10 posto BDP-a, prenijela je Srna.

Zapata-Marti kaže da se očekuje i povećanje fiskalnog deficita na 3,5 posto BDP-a, što će stvoriti financijski jaz s kojim će se vlasti suočiti neizbježno do kraja godine.

Prema njegovim riječima, poplave su dovele do velikih oštećenja infrastrukture, posebno kod kontrole i nadzora rijeka i riječnih tokova, te u oblasti prijevoza.

“Naš pristup pri izradi procjena štete bio je sektorski, ne prema konkretnim lokacijama. Nemamo podatke koji je sektor najviše pogođen, ali brojevi za Federaciju BiH i Republiku Srpsku su približni. Nije moguće govoriti o konkretnoj visini štete u pojedinačnim gradovima”, rekao je Zapata-Marti te istaknuo kako je ista metodlogija korištena u svim sektorima i da ona nije ni na koji način povezana sa geografskom distribucijom pomoći.

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Zlatko Lagumdžija rekao je kako je su četiri milijarde KM sredstva iznos za koje čitava država radi dva mjeseca, ili da su to sredstva koja osiguravaju četverogodišnji proračun svim institucijama u BiH, kao što su Oružane snage, granične službe, diplomatske mreže i drugi korisnici.

Istaknuo je da su procjene uradili stručnjaci koji su vodili mnogo zahtjevnije poslove u velikim svjetskim katastrofama kao što su one koja su zadesile Haiti i Filipine.

”Procjene su urađene u predviđenom vremenskom periodu, potrebno je još, eventualno, korigovati neke cifre i detalje”, dodao je Lagumdžija.

(VisokoIN)