Crna statistika: U BiH 500 samoubistava godišnje!

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u Bosni i Hercegovini počini se, u prosjeku, skoro 500 samoubistava godišnje. U FBiH tokom 2012. godine 360 osoba je sebi ouzelo život. Bh. statistika govori da su najsklonije samoubistvima bile osobe u dobi od 40 do 60 godina, ukupno ih je 93 diglo ruku na sebe. Čak 127 osoba izvršilo je samoubistvo vješanjem.

Siromaštvo nije okidač za samoubistvo

Uprkos činjenici da su mnogi bez posla i na rubu egzistencije, razlog za dizanje ruke na sebe nije siromaštvo. Psihijatri ističu da je samoubistvo manifestacija bolesti, prije svega depresije, piše Politika.

Sociolog Boris Jašović ipak primjećuje da se i socijalni faktor mora uzeti u obzir kada se govori o uzrocima samoubistva, ali dodaje da siromaštvo nije okidač za ovaj čin.

On smatra da visokoj stopi suicida doprinosi i tranzicija iz ‘uljuljkanog socijalističkog sistema, koji je bio sinonim za mir, sigurnost i socijalnu pravdu u – divlji kapitalizam u kome je većini osoba oduzeto osećanje lične sigurnosti’.

‘Osjećanje sigurnosti predstavlja kamen temeljac mentalnog zdravlja, a veliki broj naših sugrađana živi sa snažnim i teškim osjećanjem nesigurnosti – nisu sigurni za svoj posao i žive u stalnom strahu da neće moći da školuju djecu, otplate kredit za stan, automobila ili ljetovanje i da neće dočekati penziju. Jedini način da se ‘stimuliše’ potrošnja u zemlji sa uništenom privredom i visokom stopom nezaposlenosti jeste – davanje bankarskih kredita.

Ali, otplata tih kredita vezana je za redovna primanja, pa se onaj ko izgubi posao nalazi na korak od samoubistva, jer zna da je šansa da pronađe posao u zemlji u kojoj se ljudi zapošljavaju preko partijske knjižice i rođačkih veza – minimalna’, upozorava Jašović.

Žene češće pokušavaju, muškarci češće uspijevaju

Žene češće pokušavaju, a muškarci čak tri puta češće uspijevaju da izvrše samoubistvo. Pokušaj samoubistva kod žena najčešće je vezan za uzimanje prekomjerne doze lijekova ili rezanje vena, dok se muškarci često ubijaju vatrenim oružjem ili vješanjem.

Za oba pola je karakteristično da ruku na sebe dižu na početku bolesti, kada osoba ima snage za samoubistvo, ili na kraju bolesti kada se čini da je borba sa demonima depresije dobijena.

Prostor ex YU: U Srbiji najgore

Među bivšim jugoslovenskim republikama, najviše samoubistava desi se u Srbiji: dnevno četiri osobe dignu ruku na sebe. Iza Srbije se nalazi Hrvatska, u kojoj dve osobe dnevno oduzmu sebi život, a potom Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora, u kojoj svaki treći dan jedna osoba digne ruku na sebe. Najmanji broj samoubistava u zemljama jugoistočne Evrope ima Albanija.

U Srbiji, godišnje oko 40 osoba odluči da se ubije skokom sa beogradskog Brankovog mosta, a proljeće je godišnje doba s povećanim brojem samoubistava.

Na prvom mjestu po stopi samoubistava u svijetu je Litvanija, svjedoči statistika Svjetske zdravstvene organizacije, a najtežu statistiku, kada su u pitanju samoubistva, imaju Rusija, Bjelorusija, Latvija, Estonija, Mađarska, Slovenija, Ukrajina i Finska.

S druge strane, najniža stopa samoubistava zabilježena je u Jordanu, Maldivima, Egiptu, Azerbejdžanu, Armeniji, Južnoafričkoj Republici i Kuvajtu.

(VisokoIN)