Da li će biti usvojene ili nametnute izborne reforme

Ističe rok za izmjene Izbornog zakona BiH koji je visoki predstavnik Kristijan Šmit dao državnim parlamentarcima. Izborna reforma je važan dio 14 ključnih prioriteta za otvaranje pregovora sa Evropskom unijom. A nakon jučeračnjeg sastanka klubova poslanika sa predsjednicom i članovima CIK-a i dalje je na stolu pitanje: Da li će izmjene biti usvojene ili nametnute?

Dogovora političkih stranaka o izmjenama Izbornog zakona još nema. Iz SNSD-a su potvrdili od ranije poznat stav, prijedlog SDA i izmjene Izbornog zakona neće podržati. Iz HDZ-a su za to da se Izborni zakon usvoji u potpunosti, a ne samo dijelovi koji se odnose na tehničke izmjene.

MIROSLAV VUJIČIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (SNSD)

“Da bi integritet izbornog procesa bio zaštićen prvo se treba otvoriti pitanje članoca CIK-a, njihovog imenovanja, njihove političke pripadnosti. Nemoguće je da CIK koja bi trebala biti nezavisni organ a nije nezavisni organ, u kojoj sjede ljudi koji su izabrani iz različitih političkih partija nama priča o zaštiti i legalitetu izborngo procesa.”

ZDENKO ĆOSIĆ, delegat u Domu naroda PSBiH (HDZ BiH)

“Govorilo se uglavnom o tehničkim izmjenama i to u više varijacija, tako da ne znamo ni koji je to konačan prijedlog tehničkih izmjena, je li to otisak prsta, skeniranje izbornih listića što podrazumijeva izmjenu forme, puno je tu pitanja a niti na jedno joše nemamo odgovor.”

Iz SDA podržavaju održavanje sastanka, navodeći da je CIK upoznao parlamentarce s onim što je učinio na unapređenju integriteta izbornog procesa u BiH. Da je sastanak bio koristan smatraju i u SDP-u.

ŠERIF ŠPAGO, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (SDA)

“S obzirom na iznešene stavove u proteklom periodu od presdtavnika HDZ- a i SNSD-a nemamo optimizma da će taj zakon proći na Domu naroda, imajući u vidu da se sad traže neki tehnički razlozi zašto ne podržati. Mi smo obrazložili da je hitnost zbog potrebe da se ispuni prvi od 14 prioriteta kako bismo do marta dobili joše jedan zakon koji će biti kredibilni uslov da nam Evropsko vijeće odobri otvaranje rpegovora.”

SAŠA MAGAZINOVIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (SDP BiH)

“U kontinuitetu podržavam i kao klub podržavamo ovakva rješenja i sami smo bili predlagači i nema razloga da se ne podrži.”

Sve je izvjesnije da do kraja godine dogovor neće biti postignut, s obzirom da su najavljene i oštre diskusije kada se ovaj zakon budu razmatrao po hitnoj proceduri u Predstavničkom domu.

DŽEMAL SMAJIĆ, delegat u Domu naroda PSBiH (SBiH)

“Ovaj sastanak je dobar korak, iako sam očekivao više od ovog sastanka to se nije desilo. Neke kolege koje su učestvovale na tom sastanku iz Predstavničkog doma našli su načina da to sve dodatno ispolitiziraju.”

Prijedlog mogućih rješenja koji je CIK predstavio parlamentarcima mogao bi koštati oko 30 miliona eura, a uvođenje novih tehnologija u izborni proces zbog svoje složenosti bi moglo biti primijenjeno tek od općih izbora 2026. godine. Za predložena rješenja u oblasti digitalizacije izbornog procesa potrebno je između ostalog…

CIK SAOPŠTENJE

Pored osiguranja zakonodavno-pravnog okvira, neophodna su značajna finansijska sredstva i obučeni kadrovi u oblasti IT tehnologija, istraživanje tržišta, provođenje javne nabavke, adekvatna obuka članova biračkih odbora i izbornih komisija.

U petak bi se u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH trebao naći prijedlog SDA o tehničkim izmjenama izbornog zakona. Ako dogovora o izmjenama Izbornog zakona ne bude visoki predstavnik Kristijan Šmit će iskoristiti svoje ovlasti i sam nametnuti nova zakonska rješenja.