Preminuo general Armije RBiH Enver Hadžihasanović

General Enver Hadžihasanović, bivši komandant Trećeg korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, preminuo je u 75. godini života. Hadžihasanović, koji je rođen 7. jula 1950. godine u Zvorniku, bio je ključna ličnost u borbi za odbranu Bosne i Hercegovine tokom rata 1990-ih.

Nakon završetka srednje škole, Hadžihasanović je 1973. godine završio Akademiju Kopnene vojske Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Beogradu. Tokom svoje vojne karijere, služio je na različitim dužnostima, prvo u Tuzli i Sarajevu, a potom je pohađao Komandno-štabnu školu u Beogradu, gdje je stekao čin majora. Godine 1989. postao je komandant 49. motorizovane brigade JNA, a nakon njenog prekomandovanja u mehanizovanu brigadu, postavljen je za komandanta.

Po izbijanju rata u Bosni i Hercegovini, Hadžihasanović je dezertirao iz JNA 8. aprila 1992. godine i pridružio se Teritorijalnoj odbrani BiH. Ubrzo nakon toga, 14. novembra 1992. godine postao je komandant Trećeg korpusa Armije BiH, pozicija koju je držao do 1. novembra 1993. godine, kada je unaprijeđen u načelnika Štaba Vrhovne komande Armije RBiH.

Hadžihasanović je kasnije postao i član komande Vojske Federacije BiH, a 1997. godine unaprijeđen je u čin divizijskog generala. U aprilu 2000. godine, nakon što je završio svoju profesionalnu vojnu karijeru, penzionisan je u činu general-majora.

Međutim, njegova vojna karijera nije bila bez kontroverzi. Godine 2006. pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) Hadžihasanović je osuđen na pet godina zatvora zbog komandne odgovornosti za nepreduzimanje mjera protiv podređenih odgovornih za zločine počinjene u Zenici i Bugojnu 1993. godine. Kasnije, 2008. godine, kazna mu je smanjena na tri i po godine, a nakon izdržane kazne, pušten je na slobodu.

Hadžihasanović je, uprkos osudi, bio jedan od najistaknutijih lidera Armije RBiH i važno je ime u borbi za nezavisnost Bosne i Hercegovine. Ostale optužbe protiv njega, uključujući ubistva i okrutno postupanje prema zarobljenicima, odbačene su jer nisu dokazane van razumne sumnje.