PUNI DŽEPOVI “BOBA” NA DERNECIMA: MEĐU OVISNICIMA I ADOLESCENTI

Širenje psihoaktivnih supstanci među mladima postalo je ozbiljan problem u Kantonu Sarajevo. Rasema Okić, direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti u Sarajevu, upozorava da se tržište Bosne i Hercegovine zasićuje sve raznovrsnijim psihoaktivnim supstancama koje su lakše dostupne i jeftinije. Međutim, ta dostupnost nosi sa sobom rizik, a ovisnici sve češće postaju sve mlađi.

Amfetamini, posebno u obliku spida, postali su nezaobilazni dio društvenih okupljanja, bilo da je riječ o derneku ili koncertu. Rasema Okić naglašava da su “bobe”, kao što ih zovu, postale uobičajen pratilac zabava. To su lakše dostupne tablete koje su često “punjenje” džepova mladih na takvim događajima.

Druge psihoaktivne supstance takođe su prisutne na tržištu, često u formi kristala. Ova nova realnost donosi nemire, euforiju, lažno samopouzdanje, iako zapravo mogu imati ozbiljne zdravstvene posljedice, uključujući srčani zastoj.

– Neophodan je razgovor, koji ne treba biti autoritaran, već prijateljski, u kojem svako ima pravo da kaže šta ga muči i šta misli. Prijetnje i zabrane nisu dobre poruke, jer zabranjeno je najslađe. Mislim da roditelji trebaju otvoriti oči i gledati svoju djecu – ističe dr. Okić.

Dr. Okić ističe da je ciljna grupa za ove supstance uglavnom mladi koji su podložni pritiscima vršnjaka i žele da se dokažu. Stoga je neophodno angažovanje svih segmenata društva, a prvenstveno porodice, kako bi se spriječilo dalje širenje ove zabrinjavajuće pojave.

– Ciljna grupa su uvijek mladi, jer oni vole da probaju svašta, žele da se dokažu vršnjačkoj skupini, zato što im je to izazov, zato što se vode onim sloganom: “Svi uzimaju, pa mogu i ja”, ili opravdanjem da su to amfetamini, nije heroin. Međutim, od akutne intoksikacije amfetaminima može se umrijeti i to je ono što je zastrašujuće. Neko prvi put može uzeti 2-3 tablete koje mogu izazvati srčani zastoj – naglašava dr. Rasema Okić za Avaz.

Dok se u Sarajevu suočavaju sa problemom sve dostupnijih psihoaktivnih supstanci, u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine se suočavaju sa ozbiljnim zapljenama droge. Nedavno je uhapšen Sanela Karšić, kod kojeg je pronađeno više od 20 kilograma spida, heroina i marihuane, ukupne vrijednosti od 700.000 KM.

Ova zabrinjavajuća situacija zahtijeva sveobuhvatan pristup i saradnju kako bi se zaštitili mladi od štetnih posljedica upotrebe psihoaktivnih supstanci.