Ljubitelji kafe u Bosni i Hercegovini uskoro bi mogli primijetiti da cijene njihovog omiljenog napitka rastu, budući da je cijena kafe na međunarodnim tržištima dostigla rekordne visine.
U utorak, cijena zrna arabice, koja čini najveći udio globalne proizvodnje kafe, prešla je 3.44 dolara po funti (0.45 kg), nakon što je ove godine skočila za više od 80 posto. Kafa sorte robusta također je poskupjela za više od 60 posto.
Eurovip, jedna od vodećih kompanija u BiH koja se bavi preradom kafe, poznata po brendu “Cafe Brazil”, potvrđuje da je cijena sirove kafe na svjetskom tržištu u stalnom porastu.
“U posljednjih nekoliko mjeseci došlo je do povećanja cijena energenata i transporta. Mi kao prerađivači kafe trudili smo se zadržati cijene naših proizvoda što prihvatljivijima, smanjujući vlastitu maržu, kako ne bismo morali povećati cijene. Međutim, uslijed velikog porasta cijena sirove kafe na svjetskom tržištu, nismo mogli potpuno apsorbirati povećanje, pa smo morali podići cijene naših proizvoda,” kažu iz Eurovipa.
Porast cijena kafe uzrokovan je nekoliko faktora.
“Najveći utjecaj na povećanje cijene kafe imao je rast cijene sirove kafe na globalnom tržištu. Loši vremenski uvjeti u Brazilu i Vijetnamu, koji su dva najveća svjetska proizvođača kafe, kao i sve veća potrošnja kafe, osobito u Kini, koja se udvostručila u posljednjem desetljeću, značajno su doprinijeli ovom skoku cijena,” dodaju iz Eurovipa.
Osim trenutnog poskupljenja, ljubitelji kafe mogli bi očekivati i daljnji rast cijena.
“Cijena sirove kafe nastavlja rasti i doseže rekordne razine. Ako se trend nastavi, moguće je da će doći do poskupljenja gotovih proizvoda i sljedeće godine. Zbog rasta nabavnih cijena, vjerojatno će i ugostiteljski objekti povećati cijene kafe,” smatraju u Eurovipu.
Prema informacijama iz europskih medija, stručnjaci predviđaju da će mnogi brendovi biti prisiljeni povećati cijene u supermarketima tijekom prvog kvartala 2025. godine, dok će neke pržionice već u prosincu ili početkom siječnja povećati cijene za 10 posto.
Kafa je druga najtrgovanija roba na svijetu, odmah nakon sirove nafte, a njezina popularnost i dalje raste.