Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto obratio se javnosti nakon što je održao sastanak sa predstavnicima Sindikata zaposlenika Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA-e).
Ministar Forto je poručio da postoje dva problema koje se odnose na BHANSA-u
“Jedan od problem je činjenica da jedna firma iz Slovenije, u međunarodnom arbitražnom postupku pobijedila protiv BiH, zbog duga Vlade RS. Oni su izvršenje tog stavili na račun BHANSA-e, oni su ovdje kolateralna šteta s nečim što nema nikakve veze sa njima. Problem je kako će BiH postaviti presedan po isplati ovih dugova, jer prema podacima Pravobranilaštva BiH postoji još nekoliko procesa koji su daleko po iznosiam veći od ovih za Vijadukt. Oni se broje u više stotina miliona eura”, kazao je Forto.
On je naglasio da kako se sada bude izvršila ova isplata, to će uspostaviti presedan za sve buduće koji će dolaziti.
“Drugi problem jeste taj: kako ćemo riješiti privremenom financiranje BHANSA-e? BiH će pretrpjeti višestruko veću štetu, koja nadilazi ovaj iznos od 110 miliona. Ukoliko oni zastave rad i ukoliko bude procjena iz evropskih agencija, koje se bave ovim sektorom, da mi ne možemo izvršiti obaveze koje smo dužni. BiH će izgubiti prihode koji se broje milionima maraka, ali to neće biti najgore jer ćemo izgubiti kontrolu nad našim nebom. To znači da će kontrola bh. neba, biti prepuštena drugim državama i njenim agencijama. A mi kada isplatimo dug, onda će se pojaviti problem da mi nećemo moći godinama da ponovo uspostavimo kontrolu nad našim nebom“, dodao je on.
Također je istaknuo i kako postoji bojazan da aerodromi u BiH izgube u potpunosti mogućnost da rade letove.
„Zbog toga sam na Vijeću ministara insistirao da se ova isplata izvrši kroz Budžet BiH. A imajući u vidu da je usvajanje budžeta politički proces koji traje mjesecima. A da mi ne bismo doveli u pitanje poslovanje ove agencije, tražio sam da pripremimo odluku za financiranje institucije. Ja sam imenovan da to izvršim, u toku je izrada nacrta koju ću uputiti prema Vijeću ministara za narednu sjednicu u utorak. Kako ne bi došlo do ovoga problema. I da ugasimo požar koji se odnosi na pitanje ove institucije, dok se ne uspostavi presedan za isplatu ovih dugovanja“, kazao je on.
Dodao je i kako je dans u pitanju RS, a sutra može biti neki kanton.
„Ovo je nešto što se danas dešava sa Vijaduktom i RS, uskoro može biti i neko drugi. Zato je važno da uspostavimo sistem isplate, gdje će oni koji su napravili dugovanje platiti dug. Zato je važno da se ovaj problem odvoji od ove agencije“, zaključio je on.
Predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH Vinko Malnar kazao je da su u BHANSA-i dovedeni u situaciju koja nije prirodna, da se bave politikom.
“Naš je posao da kada građani BiH lete, da to bude sigurno i da što prije stignete na odredište”; kazao je.
BHANSA je samofinansirajuća, neprofitna agencija koja godišnje uveze 85 miliona KM, od kojih 20 miliona uplati u entitetske institucije na ime raznih doprinosa, kazao je Malnar.
“Sindikat vidi svjetlo na kraju tunela, nazire se kraj agonije “Finansiranja BHANSA-e”. Trenutno su sredstva blokirana zbog međunarodnih presuda i arbitražnih postupaka”, kazao je Malnar.
Podsjetio je da školovanje kontrolora leta traje tri godine i košta 200.000 KM.
Zahvalio je Forti na sastanku i jer je došao sa prijedlogom odluke. Pozvao je sve u VMBiH da, kao što su oni tu da kontrolišemo nebo i čuvamo živote, da sačuvaju njihove živote i egzistencije, svih uposlenike BHANSA-e. Radi se o 500 zaposlenih, ali i do 18000 članova njihovih porodica.
Malnar je kazao da sindikati razmatraju opciju štrajka.
“Nemojte nas dovoditi u situaciju da dođeno u ćošak i da uskraćujemo usluge i zatvaramo aerodrome. Ako dođemo u tu situaciju šteta je nemjerljiva”, zaključio je.
Za mart su dobili 80 posto od onoga što su zaradili, kazao je Malnar.
“Novac koji se nama umanji biće nam vraćen do eventualnog smanjena osnovice, na koji mi nikad nećemo pristati”, dodao je.
Podsjetimo, zbog procesa prinudne naplate koji je pokrenula slovenačka firma “Viaduct” nakon dobijenog arbitražnog postupka za ugovor koji je raskinula Vlada Republike Srpske, Eurocontrol je finansijski blokirao Agenciju za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA), a sve s ciljem naplate duga slovenačkoj firmi.
Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine devedeset posto njenog budžeta, trenutno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec.