Nakon petomjesečne pauze počela je sjednica Sabora Islamske zajednice (IZ) u BiH, koja se održava u prostorijama Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu.
Nakon sat i po usvojen je dnevni red. Neki članovi negodovali su zato što sjednicu vodi predsjednik Sabora Hasan Čengić s obzirom na to da je na dnevnom redu izvještaj o njegovom radu.
Reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović nije tu, tako da neće doći do smjene Čengića.
Treba, također, napomenuti da je ovo posljednja sjednica Sabora u ovom sastavu.
Bez veće rasprave završena je treća tačka dnevnog reda, koja je bila i najvažnija, s obzirom na to da se ticala rada Sabora i njegovog rukovodstva. Prema našim saznanjima, tri sabornika su se javila za raspravu i izvinula se što su uopće potezali pitanje Hasana Čengića.
Na Saboru je bilo riječi i o plaćama imama i njihovom odlasku. Sabornik Agan Bunić je kazao da imami zbog plaće od 400 do 500 KM odlaze da rade na bauštele te je predložio da najmanja plaća imama bude na nivou prosjeka entiteta, o čemu se Sabor treba izjasniti. Naglasio je da je iz Krajine proteklih godina otišlo tridesetak imama.
O Čengićevoj smjeni raspravljalo se u julu prošle godine. Polovina članova tada je bila za njegovu smjenu. No, drugi koji su ga podržavali, učinili su sve da se rasprava o radu Sabora obavi na kraju sjednice, koja je nakon pet sati i prekinuta. Tako do te rasprave nikad nije došlo.
– Treća tačka dnevnog reda je rasprava o radu Sabora i rukovodstvu. U sklopu te tačke govorit će se o Čengiću, onome što je uradio i kako je radio. Iako ima onih koji već duže vrijeme zagovaraju njegovu smjenu, do toga neće doći. Samo će se ukazati na njegove greške i propuste. Planirano je Čengićevo obraćanje, ali niko ne zna na šta će se ono bazirati – tvrdi naš sagovornik dobro upućen u dešavanja u IZBiH.
Također, većina članova Sabora s kojima smo jučer razgovarali, smatra da Islamska zajednica ima mnogo važnijeg posla od toga da se već godinu bavi Hasanom Čengićem.
– Mnogi sabornici smatraju da je Čengić od samog imenovanja na čelo Sabora pokušao oslabiti poziciju Rijaseta, ali i samog reisa Kavazovića. Zbog toga je do sada bilo prigovora na njega te je u više navrata tražena njegova smjena. No, sve će se to svesti na priču i raspravu. Jer, sve i da većina traži smjenu danas, to se ne može uraditi bez prisustva reisa – kaže naš izvor.
Inače, kako tvrde izvori dobro upućeni u dešavanja u Islamskoj zajednici, Čengiću četverogodišnji mandat na ovoj poziciji istječe krajem godine.
Sabor je usvojio Izjavu o hapšenju Atifa Dudakovića jer se smatra da hapšenje nije bilo neophodno s obzirom na to da je general Armije RBiH bio dostupan.