Delić: Novi zakon o radu donosi jaču zaštitu od mobinga i otkaza trudnicama

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić kazao je da Zakon o radu Federacije BiH prepoznaje i zabranjuje diskriminaciju, mobing, seksualno i spolno uznemiravanje, ali da se u praksi pravna zaštita često ne ostvaruje dosljedno i da radnici ostaju bez adekvatne institucionalne podrške, prenosi FENA.

Kazao je to na konferenciji “Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, potrebe, izazovi, perspektive”, koju su danas u Sarajevu organizirali Udruženje građana Stop mobing i Vijeće Evrope s fokusom na poboljšanje zakonodavnog okvira i sistemskih mjera zaštite radnika i radnica u BiH.

Delić je naglasio da je prioritet Ministarstva rada i socijalne politike donošenje novog zakona o radu, kojim će se uspostaviti čvršći i jasniji sistem zaštite.

– Naš prioritet je novi zakon o radu jer on gradi sistem koji će biti važeći i obavezujući za sve. Podržavamo donošenje posebnog zakona o zaštiti od uznemiravanja, ali suštinska, svakodnevna zaštita mora biti sadržana u zakonu o radu koji se odnosi na svakog poslodavca i svakog radnika, istakao je ministar.

Govoreći o ključnim novinama koje donosi novi zakon, Delić je naveo jasnu zabranu otkaza trudnicama i porodiljama, zabranu traženja podataka o trudnoći prilikom zapošljavanja, zaštitu radnika sa ugovorima na određeno vrijeme, pravo očeva na plaćeno odsustvo, pravo roditelja na slobodan dan povodom polaska djeteta u školu, veću dostupnost informacija o pravima iz radnog odnosa, obavezu donošenja pravilnika o radu za sve poslodavce bez izuzetka, te jačanje inspekcijskog nadzora i mehanizama zaštite dostojanstva.

Uputio je i snažno upozorenje na sve učestalije zloupotrebe pojma mobing, koje, kako je naglasio, direktno štete ženama i radnicima koji trpe stvarno zlostavljanje.

– Svaki put kada neko zloupotrijebi pojam mobinga, on zapravo udari šamar onoj radnici koja godinama šuti i trpi pravo nasilje. Borba za dostojanstvo mora biti odgovorna, ozbiljna i sistemska. I samo takva može dati rezultate koji su primjenjivi i ponovljivi za sve, ne samo za pojedine slučajeve, zaključio je Delić.

Predsjednica Udruženja građana “Stop Mobbing” iz Trebinja Anica Ramić već 15 godina predano se bori protiv mobinga i korupcije. Nakon što je prijavila nepravilnosti u Domu zdravlja Trebinje, suočila se s višegodišnjim mobingom i smjenom s funkcije načelnice Centra za mentalno zdravlje.

– Morala sam prodati kuću da bih prehranila porodicu i školovala djecu – kazala je Ramić, ističući da je zahvaljujući medijima uspjela dobiti sudsku presudu i vratiti se na novu funkciju, načelnice Službe za kvalitet. Direktor koji je bio predmet prijave je smijenjen.

– Ja sam moralni pobjednik, iako materijalni gubitnik, poručuje Ramić, koja je osnovala udruženje kako bi pomogla drugima.

Upozorava da je mobing “rak rana društva” i da zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu u RS-u postoji, ali se ne primjenjuje. Samo u posljednja dva mjeseca, udruženje je obradilo 80 zahtjeva za zaštitu od mobinga.

Profesorica Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Nurka Pranjić, upozorava da su mobing i stres najopasniji rizici za zdravlje radnika, te da bi u budućnosti mogli postati glavni uzroci brojnih bolesti, uključujući i karcinome.

– Zakon o zdravstvenoj zaštiti obuhvata sve faktore rizika na radu, ali nedostaje edukacija kadra koji bi prepoznao psihosocijalne stresore, ističe Pranjić. Dodaje da procjena rizika, iako zakonski obavezna, nije dovoljno kvalitetna i ne služi svrsi prevencije.

Profesorica naglašava da je poslodavac odgovoran za osiguranje zdravog i sigurnog radnog okruženja, te da mora poštovati radnička i ljudska prava svakog zaposlenog.

Unesite komentar