Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je kako od sutra počinju formalni razgovori s predstavnicima drugih političkih stranaka o formiranju vladajućih većina na kantonalnoj, federalnoj i državnoj razini, te je dodao kako su hrvatski politički predstavnici spremni taj posao okončati do kraja 2022. godine. Na sastanak u Mostar odlaze predstavnici Osmorke, a delegaciju predvode SDP, Narod i pravda, te Naša stranka.
Čović je nakon sjednice stranačkog predsjedništva izjavio kako očekuje da će do kraja ovog mjesec biti konstituirane sve institucije zakonodavne vlasti, odnosno kantonalne skupštine te entitetski i državni parlamenti.
– Naša želja je da u naredna dva tjedna pregovore u potpunosti završimo, ali vidjet ćemo još hoće li to moći zaista biti tako. U tom duhu smo formirali našu strategiju oko Doma naroda Federacije, kako doći do zadovoljavajućeg rješenja za poziciju HDZ-a BiH, odnosno u konačnici za Dom naroda BiH – izjavio je Čović.
Čović je već pripremio kriterije na kojima će eventualni dogovori počivati: euroatlanski paket koji podrazumijeva i Izborni zakon i djelomične ustavne promjene, funkcionalno pravosuđe i ekonomsko-socijalni paket.
„Imamo li mi parlamentarnu većinu? Jer ovo su partnerstva. A onda idemo praviti koalicije. Ako imamo zajednički program za 4 godine, onda to i jest koalicija. Zadnje 4 godine mi nemamo koaliciju i da je to iznuđeno jedno partnerstvo brojeva. Uostalom, kakva je koalicija u Vijeću ministara koje nikako ne zasjeda?“, pita Čović.
Čović očekuje da bi HDZ-u, odnosno HNS-u trebalo pripasti mjesto predsjedatelja Vijeća ministara, ali o resorima na svim razinama još je, kaže, rano govoriti. Uslijed izmjena Izbornog zakona BiH, kaže Čović, u određenoj se mjeri mijenja i nacionalna struktura pojedinih nositelja funkcija u Federaciji BiH. Eventualne probleme vidi u popunjavanju klubova naroda u federalnom Domu naroda: „Do sad se vodila čitava priča i politika i natjecanja oko toga tko će ovladati Klubom Hrvata, sad se vodi jedna takva aktivnost tko će ovladati Klubom Bošnjaka, pa Srba pa Ostalih. I tu se mi pretjerano, da vam iskreno kažem, nećemo miješati. Imamo nešto svojih predstavnika po inerciji“.
Za Čovića je produljenje misije EUFOR-a u BiH na još 12 mjeseci prevažno sigurnosno pitanje. Oni koji se protive da u toj misiji sudjeluju i predstavnici Hrvatske vojske su dokaz, poručuje uz ostalo, da se nisu oslobodili prošlosti i nepovjerenja.
Nakon Osmorke, Čović bi u idući ponedjeljak trebao razgovarati i s predstavnicima SNSD-a, također u Mostaru.
federalna.ba