Prodaja je potpuno stala, nema novih narudžbi, a broj radnika sve je manji – ovim riječima privrednici iz tekstilne, kožarske i obućarske industrije Republike Srpske opisuju stanje koje, prema njihovim riječima, „nikada nije bilo gore“. Upozoravaju da bi ova nekada jaka industrija mogla nestati u narednih nekoliko godina.
“Ne pamtim kada nas je neko kontaktirao”
Radovan Pazurević, vlasnik kompanije “Sanino” iz Dervente i predsjednik Područne privredne komore Doboj, za Nezavisne novine kaže da su prodaja i narudžbe gotovo nestale.
– Novih partnera nemamo, ne pamtim kada nam je neko pokucao na vrata. Nemamo ni poziva ni interesovanja – rekao je Pazurević.
Iako nisu otpuštali radnike, broj zaposlenih je drastično opao – više od 120 radnika manje nego prije godinu i po. Neki su otišli u penziju, drugi u inostranstvo. Nada da bi se situacija mogla popraviti pojavljuje se tek s novom sezonom – od septembra ili oktobra, kada se očekuje da prazna skladišta u Evropi povećaju potražnju.
“Obućari će nestati u narednih 5-6 godina”
Marinko Umičević, tehnički direktor Tvornice obuće “Bema” iz Banjaluke, upozorava na domino-efekat krize u Evropi:
– Partneri zatvaraju fabrike u Slovačkoj i Albaniji. Nama su javili da prekidaju saradnju jer nemaju prodaju – rekao je on.
Najveće tržište za RS industriju je Njemačka, a tamo je potražnja trenutno gotovo ugašena. Umičević ističe da je rat u Ukrajini dodatno pogoršao stanje, te pesimistično dodaje:
– Mislim da će se ova industrija ugasiti u narednih pet-šest godina.
Nema oporavka bez stabilnosti globalnog tržišta
Aleksandra Mihajlović-Bijelić, sekretar Udruženja tekstila, kože i obuće Privredne komore RS, potvrđuje da nema naznaka oporavka:
– Sve zavisi od globalnih lanaca vrijednosti. Naše firme rade lon poslove za strana preduzeća, a ona diktiraju tempo – objasnila je ona.
U međuvremenu, neka preduzeća su već počela sa smanjivanjem broja radnika.
Zaključak
Nekada jaka industrija tekstila, kože i obuće u RS-u sada preživljava dan po dan, bez narudžbi i bez planova. Privrednici upozoravaju – ako se globalni tokovi ne stabilizuju, domaća industrija mogla bi potpuno nestati.