Ministarstvo pravde BiH potvrdilo da će Aleksandar Cvetković biti izručen iz Izraela u četvrtak

Glasnogovornica Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine Marina Bakić izjavila je za agenciju Anadoliju da se u četvrtak očekuje dolazak Aleksandra Cvetkovića, protiv kojeg Tužilaštvo BiH vodi istragu o umiješanosti u zločine na području Srebrenice, u Bosnu i Hercegovinu.

“Da će biti isporučen izraelske vlasti su nas obavijestile još 22. jula. Njegov dolazak očekujemo sutra i sve je spremno. Sarađujemo sa Interpolom i Graničnom službom kako bi sve proteklo bez problema”, rekla je Bakić.

Glasnogovornik Tužilaštva BiH Boris Grubešić kazao je kako Tužilaštvo još uvijek nije u mogućnosti dati detalje o izručenju, ali da znaju da će se to desiti uskoro.

Aleksandar Cvetković (46), državljanin Bosne i Hercegovine, živi od 2006. godine u Izraelu, čije državljanstvo također ima. Na osnovu istrage koju vode, Tužilaštvo BiH je izdalo potjernicu za njim, no još uvijek nema optužnice.

Uhapšen je u januaru 2011. godine, kada je BiH i uputila zahtjev za njegovo izručenje. Sud u Izraelu je donio odluku da on, kao državljanin BiH, može biti izručen ovdašnjim vlastima, ali je Cvetković uputio nekoliko žalbi, koje su odbijene.

Cvetković je postao dijelom istrage o zločinima u Srebrenici nakon što je njegovo ime spomenuo Dražen Erdemović tokom svog svjedočenja u Haagu. On je rekao da je Cvetković bio pripadnik 10. diverzantskog voda Vojske Republike Srpske, te da je učestvovao u ubistvima na Vojnoj ekonomiji Branjevo u Pilici kod Zvornika.

Erdemović je 1998. godine, tokom suđenja u Haagu, priznao krivicu, te je osuđen na pet godina zatvora. Nakon odslužene kazne živi u jednoj europskoj državi pod drugim identitetom.

O egzekucijama nakon pada Srebrenice Cvetković je 2005. godine u Izraelu dao izjavu haškim istražiteljima, kada je negirao svoju ulogu u masakru tvrdeći da je bio samo vozač koji je prevozio vojnike od jednog do drugog mjesta egzekucije.

Odluku da bude izručen Vrhovni sud Izraela donio je u julu ove godine.

Dražen Erdemović, koji sarađuje sa Haškim tribunalom, svjedočio je i u julu ove godine na suđenju Ratku Mladiću, kada je još jednom govorio o masakru u Branjevu 16. jula 1995. godine. On je rekao kako je zajedno sa sedmoricom drugih pripadnika 10. diverzantskog voda streljao zarobljene civile koji su dovoženi autobusima. Većina su bili muškarci od 15 do 60 godina, te su dovođeni sa povezima preko očiju i ruku.

Erdemović je rekao da je njegov vod streljao civile koji su izvedeni iz 15 do 20 autobusa, te da su ubistva trajala od 10 ujutro do 15,30-16,00 poslijepodne kada je to nastavila raditi druga jedinica.

Kako je Erdemović rekao, s njim su bili Brano Gojković, Franc Kos, Marko Boškić, Aleksandar Cvetković i Vladimir Golijan.

Sud BiH je osudio Kosa na 35 godina zatvora, Golijana na 15, a Boškića na deset godina.

Mladića, kojem je u toku suđenje, Haško tužilaštvo tereti za genocid nad više od 7.000 Srebreničana, kao i za druge zločine počinjene u BiH.

(VisokoIN/AA)