Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH je saopćilo da je Srbija zabranila uvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine, te zatražilo od državnih organa da zaštite domaću proizvodnju i domaće tržište.
Zvanično obavještenje o zabrani uvoza nisu dobili ni proizvođači, ni dobavljači mlijeka iako je u protekle dvije sedmice zabilježen zastoj na granicama prilikom izvoza mlijeka iz naše zemlje u Srbiju, piše BHRT.
Posljednjih dvanaest dana niti litar mlijeka iz Federacije Bosne i Hercegovine nije izvezeno u Srbiju, tvrde mljekari.
“Kamioni koji su bili već natovareni sa robom za Srbiju 9. maja su zaustavljeni i vraćeni što evo može biti jedna od velikih posljedica za proizvodnju mlijeka na području Federacije, a možemo s pravom reći da su naši otkupljivači imali sporazume tj potpisane ugovore za izvoz tog istog mlijeka”, kaće Edin Glibanović, predsjednik Udruge mljekara Tuzlanskog kantona.
Objašnjenje zastoja prilikom izvoza koje je Udruženju poljoprivrednika Federacije Bosne i Hercegovine stiglo iz resornog ministarstva Republike Srbije je da je riječ o administrativnim poteškoćama koje se tiču obnavljanja dozvola za uvoz iako su dozvole, tvrde u udruženju, važeće.
“Ono što ide u Srbiju, to je nekih milion i po litara na nivou mjeseca. E, sad šta će se desiti kad nema tog izvoza i kad to mlijeko ostane ovdje na teritoriji Bosne i Hercegovine. Doći će do situacije da će mljekare početi smanjivati otkup, jer neće kupovati niko nešto što ne može prodati. Otprilike isti omjer uvoza u Srbiju i izvoza i to je onaj dio gdje mi tražimo da se uvode recipročne mjere”, kaže Nedžad Bićo, predsjednik Udruge poljoprivrednika FBiH.
Mljekari u RS, prema informacijama koje smo dobili iz udruženja mljekara, nesmetano izvoze u Srbiju. Ni u udruženju, ni u resornom ministarstvu, nisu obaviješteni o bilo kakvoj zabrani izvoza.
“Mi nismo nijednog imali da je rekao bilo šta, sad što smo mi kontaktirali sa par otkupljivača glavnih koji otkupljuju mlijeko od naših članova, nisu istakli da ima nekih problema”, kaže Miljan Erbez, Udruga mljekara RS.
“Mi u RS, samo u sistemu imamo preko 133 miliona litara mlijeka i jedan značajan dio tog mlijeka se izvozi, istini za volju u zadnjih godinu, godinu i po je taj izvoz malo više preusmjeren prema Crnoj Gori, čak nekih 65 odsto ide u Crnu Goru tako da je veoma bitno da imamo kontinuitet izvoza mlijeka”, kaže Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi RS.
Na postavljene upite o eventualnoj zabrani izvoza mlijeka iz Bosne i Hercegovine u Republiku Srbiju nisu stigli odgovori ni iz resornog federalnog, ni nadležnog ministarstva Republike Srbije. Sve zemlje Balkana obavezne su, prema potpisanom CEFTA ugovoru, poštivati pravila o slobodnoj trgovini, odnosno prometu roba između zemalja.