Suša koja je protekla skoro puna dva mjeseca vladala i na području Zeničko-dobojskog kantona, utjecat će na prinos žitarica, te malina, po kojima je ovaj kanton već godinama lider u Bosni i Hercegovini, izjavio je Feni predsjednik Udruženja poljoprivrednika ZDK-a Emir Tutnjić.
Prošle je godine, također zbog dugog sušnog perioda, kvalitet malina bolji i za 50 posto nego godinu ranije, ali je prinos bio znatno manji.
“Što se tiče malina, skoro su sve i obrane, ostalo je još malo u visinskim predjelima, a trenutno smo u fazi berbe i kupine, koje je nešto manje pod zasadima, ali s njom produžavamo sezonu. Berba kupine bit će okončana u narednih sedam do 10 dana. Nažalost, velike količine vlage u fazi cvjetanja i oprašivanja, a onda i suše koja je kasnije uslijedila, umanjit će prinos za barem 30-ak posto, a i plod je sitniji nego što smo očekivali i priželjkivali. Malo će manja šteta biti na kupini, koja kasnije cvate i pristiže na berbu, ali je rano da sumiramo podatke o količinama koje ćemo uspjeti otkupiti i uskladištiti”, kaže Tutnjić, koji je i direktor Poljoprivredne zadruge “Žepački rolend” iz Željeznog Polja kod Žepča.
Kako je rekao, vjerovatno će biti otkupljeno oko 800 – 900 tona jagodičastog voća, a tome treba pridodati i proizvođače koji nisu u sistemu poticaja te koji proizvedu također preko 100-njak tona.
Malina se, dodao je, otkupljuje po akontativnoj cijeni koja se kreće od pet do sedam KM, dok se kupina otkupljuje po akontativnoj cijeni do pet KM.
“Moja je zadruga kooperantima za malinu isplatila već tri uplate po akontativnoj cijeni od 5 KM, a ostatak ćemo isplatiti nakon što se utvrdi konačna cijena. Nadamo se da će kantonalni poticaj za malinu i svo drugo jagodičasto voće, a za što je prošle godine isplaćeno oko 540.000 KM, biti veći nego prošle godine, kako bi se ljudima namirila šteta zbog gubitaka uslijed suše te zadržali ih u ovoj proizvodnji”, ističe Tutnjić.
Napominje kako je prošle godine malina iz budžeta ZDK-a poticana sa 0,7 KM, dok je u planu bio predviđen iznos od 0,5 KM.
“Poticaj mogu ostvariti samo proizvođači koji imaju registrirano gazdinstvo te zasad pod minimalno jednim dulumom i rodom od 700 kilograma po dulumu. Zbog svega navedenog, ove ćemo godine tražiti da poticaj za malinu i drugo jagodičasto voće bude 1 KM”, kaže Tutnjić, koji napominje kako u tom kantonu ima i nešto zasada pod borovnicom te ribizlom.
Zbog manjeg prinosa hrane za stoku, najavio je, očekuje se povećanje cijena stočne hrane, a što može dovesti i do smanjenja stočnog fonda.