Gradski vijećnici u Visokom na sjednici u četvrtak, 17. jula, odlučivat će o dodjeli javnih priznanja Grada Visokog, a jedna od osoba koje su dobile dvije kandidature za ovo priznanje jeste Edin Hakanović. Ovaj bivši pripadnik Armije Bosne i Hercegovine je 2009. pravosnažno osuđen na godinu dana zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.
Goran Jurić iz Udruge obitelji hrvatskih branitelja, poginulih i nestalih u Domovinskom ratu iz Busovače kaže kako su članovi njegovog udruženja porodice s područja Dusine i da su već ranije svjedočili pred sudovima u različitim predmetima, ali da postoji razočarenje jer adekvatnih kazni nije bilo.
“Nema logike, ako je neko ko je procesuiran, da mu se dodjeljuje bilo kakva nagrada, neka povelja”, dodaje Jurić.
Presudom je utvrđeno da je Hakanović u januaru 1993. godine, na području Dusine, Višnjice i Lašve u općini Zenica, s nekolicinom drugih pripadnika Armije BiH, iz grupe od oko 40 zarobljenih civila hrvatske nacionalnosti izdvojio oko 20 muškaraca i žena. Među izdvojenim su bile i malodobne osobe, a od njih je formiran “živi štit”, koji je potom isturen prema rovovima u kojima su se nalazili pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Iza “živog štita” kretali su se naoružani vojnici s ciljem da obezbijede predaju pripadnika HVO-a.
“Prilikom kretanja tzv. ‘živog štita’, usljed otvaranja paljbe od strane pripadnika HVO-a, osobe od kojih je formiran tzv. ‘živi štit’ zalegle su na zemlju, da bi po prestanku paljbe nastavili kretanje, nakon čega je iz kolone izdvojena R.Z. i upućena prema rovovima pripadnika HVO-a, s naređenjem da iste pozove da se predaju Armiji RBiH, što su isti i učinili”, navedeno je u presudi koju je u januaru 2009. godine izrekao Kantonalni sud u Zenici.
Hakanović se na presudu žalio Vrhovnom sudu Federacije, ali je žalba odbijena, čime je presuda postala pravosnažna u septembru 2009. godine.
Jurić kaže da porodice žrtava samo žele sačuvati svoj mir, ali navodi kako sama činjenica da se spominju neke osobe koje su sudjelovale u zločinima budi loše osjećaje i povređuje žrtve i njihove porodice.
“Neka organi rade svoj posao, trebali su do sada da završe to sve. Ovo je sad samo, ako je to stvarno istina što vi pričate, samo još jedan udarac na te žrtve”, poručuje Jurić.
Komisija za odlikovanja, javna priznanja i obilježavanje historijskih događaja i ličnosti u izvještaju za ovu sjednicu utvrdila je tri prijedloga za povelju, od kojih se dva odnose na Hakanovića. Za ovo priznanje predložili su ga Gradska organizacija Stranke demokratske akcije (GO SDA) Visoko, te Udruženje dobitnika najvećih ratnih priznanja Visoko, JOB “Unija veterana” Visoko, Organizacija RVI “Visoko 92” i Organizacija porodica šehida i poginulih boraca “Visoko 92”.
Prema izmjenama Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, o izazivanju nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, dodjela priznanja osuđenima za ratne zločine je kažnjiva.
“Ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju i slično licu osuđenom pravosnažnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin, kazniće se kaznom zatvora od najmanje tri godine”, navedeno je u Krivičnom zakonu.
Admir Babić iz Kluba vijećnika “Pokret za Visoko” kazao je za Detektor kako Hakanovića poznaje lično i da je on danas koristan član lokalne zajednice, ali da će glasati protiv prijedloga jer smatra da Gradsko vijeće ne smije postupiti na bilo koji način protivan zakonu koji zabranjuje odlikovanje osoba osuđenih za ratne zločine.
“Moj će glas biti protiv odluke kojom bi Hakanoviću bilo dodijeljeno priznanje. Mi moramo poštovati zakone naše države. Mi smo ti koji donosimo odluke koje građani treba da poštuju i sada ako mi ne poštujemo zakon, kako da očekujemo da građani poštuju naše odluke”, dodao je Babić.
Predsjednik Gradskog odbora SDA Visoko i gradonačelnik ovog grada Mirza Ganić nije odgovorio na upite novinara Detektora o nominaciji, a Hakanović je odbio javno komentirati ovaj događaj.