Umjesto da se bave profesijom novinari FTV-a su obični ‘držači mikrofona’ koji čuče pred kafanama

Novinar Aldin Arnautović radio je nekoliko mejseci u redakciji Informativnog programa Federalne televizije.

Nakon prethodog iskustva koje je stekao u Internews-u i Al Jazeeri Balkans, načinio je kritičko-analitički osvrt na rad ove redakcije FTV-a, koji je objavio na svom blogu, a uputio na adresu Programskog kolegija ove tv kuće, generalnog direktora i urednika IP-a.

Ovo je je njegov pogled na uređivačku politiku udarnog programa Javnog servisa – ‘iznutra’. Svoje iskustvo sumirao je u blog komentar koji prenosimo u cjelosti:

Novinarska etika i FTV

Poštovane kolege i kolegice,

Imao sam privilegiju protekla tri mjeseca raditi u redakciji Informativnog programa Federalne televizije. Budući da se radi o angažmanu u Javnom servisu BiH, sada, na odlasku, osjećam profesionalnu i dobronamjernu potrebu da vas izvjestim o nekim pojavama koje sam zapazio.

Program koji se pravi i plasira na dnevnoj osnovi rijetko je u službi javnosti, ali je zato neprestano u službi politike. Etički gledajući, nedopustive su prijateljske, rodbinske ili poslovne veze novinara i urednika u Javnom servisu sa političkim partijama i pojedincima u njima. A to je u informativnoj redakciji već normalna pojava.

Ideja da se redakcija sastavlja od urednika i novinara odanih različitim politikama pa se time, kao, pravi prividan balans pluralizma, vodi ravno u propast.

Legitimitet i dignitet televizije srozan je skandalima. Značajan broj kadra je nedovoljno obrazovan ili uvježban u televizijskom radu i formama. Redakcija je organizovana haotično te je organizacijski podređena interesima i odlukama vrlo male grupe ljudi. Neistomišljenicima se uskraćuju kapaciteti i uslovi za rad.

Praćenje politike i djelovanje na osnovu dojava interesnih grupa ili pojedinaca mladim kolegama se predstavlja kao jedina važna vijest i dobro novinarstvo, što je apsolutno netačno. U programu nedostaju mnoge različite forme konkrektnog televizijskog i novinarskog izraza. Planiranje i analitički pristup skoro da ne postoje.

Mnoge za javnost važne priče, čak i one iz udžbenika novinarstva, ne bivaju primjećene i obrađene, dok se redakcija bavi “čučanjem pred kafanama” na osnovu dojave, snimanjem svakog koraka političara i moćnika, te su u osnovi novinari dovedeni do nivoa “držača mikrofona”.

O tome svjedoče i brojne kritike koje program svakodnevno dobija. O informacijama, vijestima i programu ne dogovara se na, televizijskoj redakciji, primjeren način, već je rad cijele redakcije privatizirala mala grupa podobnih ljudi.

Televizijski izraz često je na granici amaterizma. U programu ne postoje niti naznake televizijske estetike ali ni organizacije posla koju njeguju i grade ozbiljne i profesionalne televizijske kuće.

Posebno vam skrećem pažnju na katastrofalan način rada sa izvorima, čemu sam svjedočio više puta.

Dakle, redakcija koja bi zbog svog značaja i svrhe trebala da ima najviše etičke standarde, etikom kao da se uopšte ne bavi. Kada se tome doda katastrofalna organizacija posla i ponašanje dijela uposlenika koje je primjerenije kafani nego ozbiljnoj redakciji, dobijete rezultat koji danas imate.

Ovom redakcijom vlada se agresivnošću i strahom umjesto znanjem i sposobnošću. Interesi koji je vode nisu javni nego predstavljaju interese moćnika iz različitih zakonodavnih, izvršnih, sudskih i inih struktura u vlasti.

Kao što sam vam na početku angažmana rekao, meni je profesionalna čast raditi za Javni servis, ali trenutna uređivačka politika ozbiljno narušava profesionalne principe što, kao osoba koja je izabrala novinarstvo kao poziv, ne mogu prihvatiti.

Vjerujem da je “odgovornost” ključni pojam u radu na Javnom servisu, dok mi se čini da je trenutna situacija daleko od toga.

Želim da brzo dođe dan kada ću i ja kao građanin BiH cijeniti program Javnog servisa jer je on koristan, ispunjava stvarne potrebe i govori o stvarnim pitanjima te životu.

Do tada, hvala svima onima sa kojima sam korektno sarađivao.

S poštovanjem,
Aldin Arnautović, novinar