Čuveni album Bijelog dugmeta u novom izdanju: ‘Bitanga i princeza’ sa kontroverznom, zabranjenom, naslovnicom

Po mnogima najbolji album Bijelog dugmeta, “Bitanga i princeza” iz 1979. godine, objavljen je sa zvukom kakav do sada nismo mogli čuti. Naime, hrvatska izdavačka kuća Croatia records (nasljednik nekadašnjeg Jugotona i vlasnik prava na prvih šest albuma Bijelog dugmeta) objavila je remiks ovog, 45 godina starog, albuma sa originalnih 24-kanalnih traka, brižno čuvanih u arhivi ove izdavačke kuće. Miks je radio Goran Martinac, a vinilno izdanje albuma u Abbey Road Studios rezao je Grammyjem nagrađeni ton majstor Sean Magee.

 

– Po uzoru na Giles Martinove The Beatlese, ali i svjetski trend remiksovanja velikih, legendarnih albuma, odlučili smo se na opasan, ali izazovan poduhvat. “Bitanga i princeza” zasigurno je jedan od najbolje odsviranih, najbolje snimljenih, najbolje miksanih i na kraju najboljih albuma na prostoru bivše države, no nove tehnologije donose i nove mogućnosti, pa “Bitanga i princeza 2024” zvuči čišće i prezentnije. Trudili smo se da se držimo originalnog zvuka, originalnih prostora i originalnog balansa instrumenata. Na novoj verziji albuma vraćen je nekad cenzurirani stih iz “Ala je glupo zaboraviti njen broj” – “…a koji mi je moj?”. U originalu, zbog tadašnjih tehnika snimanja i mikrofona, bilo je dosta “blidinga” na elementima bubnja, pa su zbog toga, originalni ton majstori imali problema s prezentnošću i čvrstinom same ritam sekcije. Današnja tehnologija miksanja naveliko nam olakšava borbu s tim problemima – objasnio je Martinac.

 

180-gram vinil dolazi i s download karticom – “Bitanga i princeza” s wav verzijama svih pjesama. Uz stereo verzije mikseva, spremna je Dolby Atmos verzija za digitalne servise kao i hybridni Super Audio CD s HiRes Stereo verzijom, te 5.1 surround mixom koji je u legendarnom Abbey Road studiju masterirao Simon Gibson.

Ipak, nije samo zvuk taj koji će oduševiti diskofile, album dolazi i sa kontroverznim, originalnim i cenzurisanim omotom Dragana S. Stefanovića.

 

– Omot “Bitanga i princeza” bio je malo “bezobrazan” u poruci, ali prikriven lijepom i elegantnom slikom. Ideja je jednostavno bila nizak udarac djevojke (Princeze) upućen nekoj njoj bliskoj osobi (Bitanga), s kojom je u međuodnosu. No sam odnos je zamijenjen: Princeza je obučena kao uličarka, a tako i reagira, dok je muškarac lijepo odjeven, gotovo gentleman po držanju i poput mladoženje u bijelom odijelu, štiti se umjesto da napada. Kad sam čuo da je cenzuriran i zabranjen za objavljivanje, osjećao sam se povrijeđenim. Ničeg vizualno nepristojnog ili vulgarnog nije bilo u samoj slici, jedino je ideja bila provokativna. Bio sam ugodno iznenađen ljubaznom ponudom iz Croatia Recordsa da ponovo sudjelujem u projektu sa “zabranjenom slikom” skoro zaboravljenog omota! Njihova otvorenost i spremnost da izađu u susret oko svega potrebnog obvezala me da pokušam napraviti nešto na ivici mogućeg. Uz pomoć Darka Kujundžića postigli smo da slika bude ponovno autentična i originalna. “Zabranjena slika” sada je ponovo pred publikom i ja sam vrlo sretan! – pojasnio je Stefanović.

 

Album donosi sedam pjesama – “Na zadnjem sjedištu moga auta”, “Ala je glupo zaboravit’ njen broj”, “Bitanga i princeza”, “A koliko si ih imala do sad”, “Ipak poželim neko pismo”, te emotivne balade “Kad zaboraviš juli” i “Sve će to mila moja prekriti ruzmarin, snjegovi i šaš” u kojima Bijelo dugme prati simfonijski orkestar i hor.

 

– I iz današnje perspektive, album “Bitanga i princeza” jedan je od najzanimljivijih ostvarenja u ukupnoj produkciji Bijelog dugmeta. Lično to doživljavam i kao svoj vrhunski doseg u davnim sedamdesetim godinama – naveo je Željko Bebek, prvi pjevač Bijelog dugmeta.

 

Čitavu priču prati i videospot “Bitanga i princeza” iz 1980. godine koji je restauriran i podignut na Full HD kvalitetu.