Da li će mirni protesti u subotu opet eskalirati?

Mirni protesti najavljeni su za 7. februara kao i prošle godine. Međutim mirni protesti su eskalirali. Rušilo se i palilo u Sarajevu, Tuzli, Bihaću, Zenici, Mostaru…

Gotovo godinu nakon protesta nemamo presude za načinjene milionske štete i institucije koje su zapaljenje.Konkretno u Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevo dostavljeno je 15 krivičnih prijava protiv 67 lica.

Rezultat je jedna osuđujuća presuda zbog krađe i jedna odgojna mjera za maloljetnika. No, na stotine je prekršajnih prijava koje su dobili učesnici mirnih protesta nakon februarskih nereda. Dobijaju ih i danas, uglavnom zbog ometanja saobraćaja.

Nidžara Ahmetašević, aktivistkinja i učesnica plenuma građana, vlasnica je dvije takve.

“Ostali su protesti svaki dan. Ostala je hrabrost građana da kažu ono što misle da nije u redu, ali isto tako je ostala represija koju policija vrši nad građanima koji žele slobodno govoriti, misliti i pokušavati naći rješenje za situaciju u kojoj se nalazimo, a koja nije nimalo dobra za onoga ko ovdje živi.”

I aktivistkinja Aida Sejdić iz Bihaća koju su tamošnje vlasti okarakterisale kao organizatora prošlogodišnjih protesta morat će na Sud zbog prekršajne prijave. I ovim će se protestima pridružiti, ukoliko ih bude u Bihaću.

“Mislim da je svijest građana koliko toliko promijenjena u odnosu na ono što je što je bilo prije februara. Više nismo onako nezainteresovani i letargični u potpunosti kako smo bili i prije. Ipak se nekako ta borba nastavlja i ne dozvoljavamo da to stane”, kazala je Aida Sejdić iz Pokreta za socijalnu pravdu u Bihaću.

Nakon prošlogodišnjih protesta parlamentarna većina je na inicijativu SDA smijenila državnog ministra bezbjednosti. Smatralo se da nije zaštitio imovinu i građane tokom protesta. Bivši ministar iznio je stav o svojevrsnim optužbama da je njegova partija (SBB) tada podsticala demonstrante na nerede.

“Ja nisam piroman. Ja sam društveno odgovoran čovjek. Za mene je bilo jednako važno da li je u pitanju život jednog studenta ili policajca. Ako neko nije od 7. februara prošle godine do danas sazvao udarnu grupu za borbu protiv terorizma i sam je na direktan način rekao da tu nema terorizma”, rekao je Fahrudin Radončić, bivši ministar sigurnosti BiH.

Zbog zloupotrebe položaja u godini iza nas traje suđenje prvom čovjeku SIPA-e Goranu Zubcu. Prema navodima Tužilaštva BiH, Zubac je tada odbio angažovati specijalnu jedinicu te se oglušio na zahtjeve za pomoć u zaštiti zgrade Presjedništva i državnih institucija u centru Sarajeva. Nerijetko se u toj sudskoj sali pominjao upravo terorizam.

(VisokoIN/N1)