U domaćem pravosudnom sistemu, pljačkaši koji opljačkaju trgovine ili kladionice i pobjegnu sa nekoliko stotina maraka često bivaju osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne. S druge strane, za izborne prevare i malverzacije, unatoč ozbiljnosti ovih kaznenih djela, rijetko ko završi iza rešetaka.
Sistem dodatno komplicira činjenica da pljačkaši osuđeni na više od 12 mjeseci zatvora nemaju mogućnost otkupa kazne, dok se za iste ili slične kazne izborne prevarante uglavnom štedi zatvorskog iskustva.
Prema podacima Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom,” u posljednje tri godine izrečene su kazne za izborne malverzacije, no niko od osuđenih nije proveo ni dan u zatvoru. Koalicija je podnijela inicijative za izmjene zakona na svim nivoima vlasti u BiH kako bi se osiguralo da se kazne za izborne krađe ne mogu zamijeniti novčanom kaznom.
Koalicija “Pod lupom” smatra da trenutni pravosudni sistem potiče ponavljanje kaznenih djela bez adekvatnih sankcija. Prema njihovim analizama, počinitelji kaznenih djela iz oblasti izbornih prevara lako izbjegavaju zatvorsku kaznu zamjenjujući je novčanom, što ugrožava integritet izbornog procesa.
Damjan Ožegović iz “Transparency Internationala BiH” smatra da je ova inicijativa opravdana jer političke stranke često finansiraju kazne za svoje članove, što dodatno otežava borbu protiv izborne korupcije.
Hasan Kamenjaković, glasnogovornik Koalicije “Pod lupom,” naglašava da masovno kršenje izbornih pravila bez adekvatnih sankcija jasno pokazuje potrebu za reformom izbornog procesa i strožijim kaznama. On dodaje da političke stranke često deklarativno podržavaju ove inicijative, ali izostaje konkretna podrška kada je najpotrebnija.
Prema Kamenjakovićevim riječima, kazne koje prelaze 10 godina zatvora izrečene su u posljednje tri godine, ali nijedan prekršitelj nije proveo dan u zatvoru. Stoga, Koalicija se zalaže za uvođenje kazni koje će ozbiljno odvraćati počinitelje od daljnjih prevara.