Evo kako je Dodik pozivao Karadžića i Mladića da se ne kriju iza srpskog naroda

Dodik već dulje vremena nigdje nije rado viđen gost, a nakon 25. septembra čak ni u Beogradu, o čemu svjedoči i činjenica da se nakon referenduma još uvijek nije sastao s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je zbog Dodika izložen žestokim pritiscima zapadnih država.

Organiziranjem nelegalnog referenduma 25. septembra, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ostvario je Pirovu pobjedu: učvrstio je vlast u manjem bh. entitetu ali je zauzvrat i sebe i RS odveo u duboku diplomatsku izolaciju koju dodatno pogoršava odbijanjem da se pojavi pred Tužilaštvom BiH u Sarajevu.

Dodik već dulje vremena nigdje nije rado viđen gost, a odnedavno čak ni u Beogradu, o čemu svjedoči i činjenica da se nakon referenduma još uvijek nije sastao s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je zbog Dodika izložen žestokim pritiscima zapadnih država.

Jedini način na koji Dodik može popraviti nezavidni položaj u koji je doveo i sebe i Republiku Srpsku jeste taj da prestane negirati nadležnost pravosudnih institucija BiH i da pred Tužilaštvom BiH položi račun zbog kršenja odluke Ustavnog suda BiH.

No, Dodik, opijen uspjehom na lokalnim izborima, ne može sebi dopustiti da se „ponižava“ u Sarajevu, i očito je spreman zarad vlastitog obraza založiti cijelu Republiku Srpsku.

Dodik je jučer ponovio raniji stav da neće dati izjavu Tužilaštvu BiH u Sarajevu jer smatra da je riječ o „politički motivisanom procesu“.

Nakon dva poziva na saslušanje u Tužilaštvo BiH, Dodik kategorično odbija da ga „u politički motivisanom procesu“, u Sarajevu bilo ko saslušava „zbog demokratskog procesa kakav je sprovedeni referendum“. Pogotovo ne u pravosudnim institucijama BiH, koje, kako je i ranije upozoravao, „nisu legitimne“.

U skoro identičnoj situaciji Republika Srpska bila je i prije desetak godina, kada je međunarodna zajednica ultimativno tražila i od Beograda i od Banje Luke hapšenje i predaju Haškom tribunalu osumnjičenih ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića.

dodik-mladic-karadzic1

Zanimljivo, Dodik je tada bio jedan od rijetkih srpskih političara koji je javno pozivao Mladića i Karadžića na predaju.

Tadašnji premijer Republike Srpske Milorad Dodik rekao je krajem februara 2007. godine pred tv kamerama Radio televizije Republike Srpske (RTRS) kako Ratko Mladić i Radovan Karadžić nisu junaci srpskog naroda – niti su to ikada bili – te ih je obojicu pozvao na dobrovoljnu predaju.

“Naš imperativ je da se to završi. Skinimo taj teret sa naroda. To više nisu nikakvi junaci, nikada nisu ni bili junaci, kad su doveli do toga da se osuđuje čitava država zbog njihovog neprihvaćanja da se pojave na sudu”, rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, čitav narod RS ispašta zbog Karadžića i Mladića odnosno njihovog odbijanja da izađu pred Međunarodni sud za ratne zločine u Haagu.

“Dokle god se ne pojave, ili se na neki drugi način to pitanje ne riješi, mi ćemo stalno biti na tapeti svih međunarodnih sudova, konferencija, procjena, ocjena, napada…”, rekao je Dodik za RTRS.

Dodik se danas nalazi u istoj situaciji u kojoj su se deset godina ranije nalazili Mladić i Karadžić.