Fra Ivan Nujić, dugogodišnji direktor klasične Franjevačke gimnazije u Visokom i jedan od simbola ovog bosanskohercegovačkog mjesta, uskrršnje jutro dočekao je u svom novom domu – župi svetog Ante Padovanskog u Sivši, gdje danas djeluje kao župnik. U razgovoru za N1, fra Ivan je govorio o razlikama između života u Visokom i Usori, suživotu u Bosni i Hercegovini te ulozi vjernika u društvu i o odgovornosti koju svaki čovjek nosi prema svom bližnjem.
Nakon 18 godina provedenih u Visokom gdje je bio okružen učenicima, profesorima, roditeljima i sugrađanima, fra Ivan Nuić sada živi i djeluje u manjoj, katoličkoj zajednici. Iako se okolnosti razlikuju, njegova predanost vjeri ostaje jednaka.
“U Visokom sam živio u školskom ambijentu, u gimnaziji, s učenicima, kolegama, roditeljima… u šarolikoj sredini koja mi je bila veliko bogatstvo. Sada sam u Sivši, gdje je dinamika drugačija – aktivan sam ne samo preko sedmice nego i vikendom. Ima vjeronauka, posjeta bolesnicima, mise, saradnje sa župnicima… Zaista sam ispunjen i radostan što sam tu”, kazao je fra Ivan.
Posebno je istakao važnost mjesta Usora u kojem se nalazi:
“Ove godine obilježavamo 800 godina od prvog spomena Usore. Papa Honor III. spominje je 1225. godine u pismu mađarskom kralju Andriji. Malo se koja mjesta u Bosni time mogu pohvaliti”, dodao je.
Posebnost BiH
Govoreći o međureligijskim odnosima, fra Ivan je podsjetio na posebnost Bosne i Hercegovine.
“Teško je naći mjesto na svijetu gdje muslimani i kršćani imaju toliko dodirnih tačaka kao u BiH”, naveo je.
Zatim je dodao da se kršćani ne smiju zatvarati u izolaciju, već da trebaju biti među ljudima – “takvi kakvi jesu”.
“Isus kaže: ‘Vi ste svjetlost svijeta’. Ne negdje u izolaciji, već među ljudima. I ne zapovijeda nam da ljude poštujemo ili toleriramo – kaže: ljubite svoje bližnje. To znači i one drugačije, one koji nisu kršćani. Ljubiti ih, služiti im, smatrati ih braćom i sestrama, jer nisu ništa manje vrijedni od nas”, naglasio je.
Graditelji mira: Zadaća vjere
Za fra Ivana, izgradnja mira nije opcija, već srž kršćanske vjere.
“Temeljna zadaća kršćana je da grade mir. Isus kaže: ‘Blago mirotvorcima, oni će se sinovima Božjim zvati’. Ako ne možemo graditi mir s drugačijima, onda smo promašili cijeli fudbal”, poručio je.
Dodaje da se radosna vijest – evanđelje – mora propovijedati kroz zakon ljubavi.
“Mi smo pozvani da gradimo društvo u kojem će svima biti dobro, a ne samo nama”, naveo je naš sagovornik.
“Svako u nevolji je moj brat ili sestra”
Naglasio je da vjernik ne samo da treba suosjećati, nego mora “vrištati” za prava drugih.
“Ako neko trpi, ako je neko u nevolji, to je moj brat, to je moja sestra. Nije dovoljno da kažemo da nas se to ne tiče”, stava je.
Fra Ivan oštro kritikuje društvo koje često zakaže kada je pomoć potrebna.
“Problem je u našoj nedosljednosti, kukavičluku, slabosti… Ne bih rekao ljudski faktor, nego vjernički. Jer ako imamo 85–90% vjernika – katolika, muslimana, pravoslavaca – zašto onda imamo toliko nepravde? Ako smo stvarno vjernici, po čemu to pokazujemo?”, upitao je fra Ivan.
Vjernici koji su zakazali
Nepravde koje se događaju, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u svijetu, za fra Ivana su posljedica nedosljednosti upravo onih koji vjeru smatraju temeljem svog identiteta.
“Da smo čestitiji, odgovorniji, ne bi bilo toliko nevoljnika. Ne bi bilo pucnjave i ubijanja u Ukrajini, zlostavljanja civila u Gazi te užasne klaonice ljudi u Isusovoj domovini. To je grozna kritika naše slabosti – slabosti vjernika”, istakao je.
Uskršnja poruka
Na kraju razgovora, fra Ivan je uputio snažnu i dirljivu čestitku povodom Uskrsa.
“Čestitam Uskrs svoj braći i sestrama u Kristu – katolicima, pravoslavcima, evangelicima, svima koji vjeruju u uskrsnuće. Čestitam i onima koji i nakon Uskrsa ostaju razapeti – na bolesničkom krevetu, u neimaštini, u beznađu. Ipak, neka vjeruju da smrt nema posljednju riječ. Krist je uskrsnuo, i svi smo pozvani u Božju blizinu, u život u izobilju – bez kraja i konca”, zaključio je fra Ivan u razgovoru za N1.