Znanstvenici u Singapuru dizajnirali su iznimno trajnu bateriju koja se može napuniti 20 puta brže od sadašnjih uobičajenih baterija. Točnije, za samo dvije minute napunit će se na 70 posto kapaciteta, javljaju Agencije.
Radi se o litij-ionskoj bateriji, koja se može napuniti 10.000 puta, što bi značilo da će trajati više od 20 godina, što je golem napredak u odnosu na sadašnje koje traju dvije do tri godine. No, na tržištu ćemo ih vjerojatno vidjeti kroz dvije godine.
Znanstvenici s tehnološkog sveučilišta Nanyang kažu da bi ovo moglo imati golem utjecaj na cijeli niz industrija. Prvenstveno, na području električnih automobila koji bi ovako postali još prihvatljivija alternativa automobilima na benzin jer se sada pune satima, a baterije imaju ograničeni vijek korištenja.
”Električni automobili dramatično će moći povećati svoj doseg sa samo pet minuta punjenja, što je usporedivo s punjenjem benzina”, kaže profesor Chen Xiaodong koji je vodio studiju. Naglašava i da će ovime moći drastično smanjiti toksični otpad koji se generira odbačenim baterijama, prenose 24sata.hr
Do samog napretka došlo je nakon što su znanstvenici zamijenili grafit, od kojeg se sastoji anoda (negativni pol baterije). Umjesto njega su stavili materijal poput gela od titanijeva dioksida. To je materijal kojeg ima u velikim količinama u tlu, siguran je i jeftin, a koristi se i kao aditiv u hrani. Znanstvenici su otkrili kako prirodnu strukturu transformirati u sićušne nanocijevi, što je ubrzalo kemijske reakcije u novim baterijama.