Još jedan državljanin BiH poginuo u Siriji

U Siriji je poginuo još jedan državljanin BiH čiji identitet nije objavljen, ali je u selefijskim redovima poginuli poznat kao Abduldžafar.

Na sirijsko ratište otišla su 52 državljanina BiH, pripadnika selefijskog pokreta, a tamo su uglavnom pristupili jedinici En-Nusra koju američka administarcija označava kao terorističku organizaciju povezanu sa Al-Qaidom.

Federalna televizija prenosi da se dobrovoljci za učešće u ratu u Siriji okupljaju u turskom gradu Antakiji, a potom organizovano odlaze do tursko-sirijske granice.

Njihova sljedeća stanica je mjesto Džilveozu u blizini sirijske granice. U zemlju ilegalno ulaze na prelazu Bab el-Hava, a potom se okupljaju u mjestu Sarmada u Siriji, gdje se izvodi i vjerska obuka za sljedbenike Slobodne sirijske vojske.

Ovom su uhodanom rutom u Siriju otišla i 52 državljanina BiH.

Prema obavještajnim podacima, Muaz Šabić, zenički selefija koji je poginuo u sukobima u Siriji, te Bajro Ikanović i Enver Lilić na sirijsko ratište otišli su uz logističku i finansijsku pomoć Nusreta Imamovića, vođe selefijske zajednice u Gornjoj Maoči.

Prema istim izvorima, Imamović je Ikanoviću preko posrednika iz Zavidovića uručio 3.000 KM, a Šabiću je novac lično dao u Gornjoj Maoči.

U džihad u Siriju na Imamovićevu inicijativu otišli su i Senad Hasanović i Armen Dželko iz Hadžića, Haris Sivac i Muhamed Džerahović iz Zenice, Bećir Hodžić iz Visokog, Mevludin Cicvara iz Viteza, Jasmin Keserović iz Zavidovića, Elvedin Memić iz Sarajeva, Mirzet Mahmutović iz Srebrenika.

U Siriju su spremni bili da odu i Jasmin Čović i Edin Alijev iz Hadžića. Posrednik za odlazak u Siriju, prema istim izvorima, bio je i Mostarac – Dževad Gološ.

Dok je o Imamoviću, manje-više sve poznato, o Gološu u javnosti nije bilo mnogo informacija.

Ovaj sirijski student, koji je jedno vrijeme bio angažovan u Islamskoj zajednici u BiH, osnivač je fondacije Darul-Kur`an, ali je zbog sukoba s rukovodstvom Islamske zajednice u Mostaru izbačen.

Uz posredovanje Gološa u Siriju je otišao Fikret Hadžić iz Kaknja, koji je tamo boravio od avgusta prošle do februara ove godine. Hadžić je tokom rata bio pripadnik odreda El mudžahid. Tokom 2012. godine u Siriji je boravio i Kenan Bijedić iz Visokog, takođe bivši pripadnik odreda El mudžahid.

Gološ je za FTV rekao da neke od pomenutih osoba poznaje, ali je negirao da ima ikakve veze s odlascima državljana BiH u Siriju.

Ipak, prema obavještajnim podacima pod Gološevim uticajem su u avgustu prošle godine u Siriju otišli i Vildan Ključo iz Livna, nekadašnji štićenik Gološove fondacije Darul-Kur`an, te Nermin Spahić iz Kaknja i Aldin Alibašić iz Sarajeva.

(VisokoIN/Srna)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com