Kinezi mijenjaju pravila igre: Moguće je “podmladiti” bateriju, vratiti joj kapacitet

Bilo da ih koristimo u pametnim uređajima, električnim automobilima ili jednostavno u kompjuterskom mišu, kad se baterija isprazni treba je ili zamjeniti ili ponovno napuniti.

Naučnici već dugo pokušavaju razviti bateriju koja bi trajala što duže ili barem što duže zadržala svoj kapacitet te tako produžila svoj životni vijek. Neki su se okrenuli korištenju različitih materijala, pa i onih radioaktivnih, drugi pak razvijaju nove tehnologije punjenja.

Ekipa naučnika s kineskog Instituta za tehnologiju materijala i inženjerstvo Ningbo, otkrila je način kako vratiti energetsku gustoću starim litijum-jonskim baterijama. Naime, upravo su ove baterije raširene u upotrebi, ali nakon određenog broja ciklusa punjenja i pražnjenja gube svoj kapacitet.

Razlog za to je što se sa svakim ciklusom mijenja njihova unutarašnja hemija, odnosno mogućnost čuvanja energije. Kod nekih baterija ta promjena kapaciteta čak je vidljiva i golim okom kroz fenomen “toplinske ekspanzije” – baterije se jednostavno malo “nadimaju”. Problem je što, ako se previše nadimaju, mogu dovesti do zapaljenja ili eksplozije.

Ali, kineski naučnici su iskoristili upravo toplinu kako bi litijum-jonskim baterijama povratili kapacitet. U svojoj studiji objavljenoj u časopisu Nature, objasnili su kako zagrijavanje baterija na temperaturu između 150 i 250 stepeni Celzijusa (nemojte to pokušavati kod kuće) može uzrokovati njihovo skupljanje i vratiti njihovu unutrašnju strukturu u originalno stanje, poništavajući tako učinke smanjenja kapaciteta nastalih tokom prethodne upotrebe.

Kako su opisali u svojim nalazima, iznenadilo ih je takvo “neobično ponašanje, suprotno konvencionalnim termodinamičkim očekivanjima”.

Iako još uvijek nisu sigurni zašto se to događa, smatraju da bi taj strukturni poremećaj, koji se razvija unutar baterija, mogao postati način za “pomlađivanje baterija”. Nužno ga je samo dodatno razviti i ugraditi u neku vrstu punjača za baterije.

Smatraju kako bi to moglo, u najmanju ruku pomoći u produženju životnog vijeka električnih vozila ili pomicanju granica u kapacitetu baterija, prenosi Kurir.