Kordić: Stari most pripada svim ljudima na svijetu

”Most ne pripada nikome osobno, nego svim ljudima svijeta. Od 15. srpnja 2005. godine on je svjetska kulturna baština, i sviđalo se to nekome ili ne – pripada svim žiteljima ove planete. Nažalost, bilo je onih koji su željeli da razdvaja, ali nisu uspjeli. Uspjeli smo mi i Most će zauvijek ostati simbol spajanja“, poručio je gradonačelnik Mostara Mario Kordić uoči početka međunarodne konferencije “MOSTAR 2025: Dijalog za budućnost”, kojom Ministarstvo vanjskih poslova BiH obilježava 20. godišnjicu upisa područja Starog mosta i Starog grada Mostara na Listu svjetske baštine UNESCO-a.

Tom prilikom upriličen je sinoć skok sa Starog mosta, bacanje cvijeća u Neretvu za sve žrtve ratova, kao i zajedničko fotografiranje uzvanika na samom mostu.

Kordić se prisjetio projekta obnove Starog mosta, zahvalio svim međunarodnim donatorima te posebno istaknuo doprinos Vlade Republike Hrvatske, čiji je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman nazočio svečanosti.

U sklopu projekta obnove Starog mosta obnovljena su i tri objekta tri naroda, odnosno Napretkov konvikt, Vakufski dvor i Vladičanski dvor, podsjetio je Kordić te istaknuo kako se nije radilo o slučajnom odabiru, nego je to bila poruka da u ovom gradu žive tri konstitutivna naroda, kao i ostali građani, priopćeno je iz Grada Mostara.

“Konferenciju ‘Dijalog za budućnost’ moramo iskoristiti za promišljanje zajedničke budućnosti kako bi riješili neke nesporazume koje evidentno imamo. Trebamo pronaći onaj put koji smo našli 2005. godine, udružiti snage i ponovno krenuti naprijed, pozvati sve dobre ljude i krenuti u bolju budućnost jer ona nas definitivno čeka u Europi”, poručio je Kordić.

Konferencija “Dijalog za budućnost” bit će održana danas u hotelu Mepas u Mostaru, a okupit će ugledne visoke dužnosnike, predsjednike, premijere, ministre, međunarodne i bosanskohercegovačke donositelje odluka, predstavnike zemalja jugoistočne Europe, Europske unije, UNESCO-a, stručnjake za kulturnu baštinu, akademike, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, mlade i druge sudionike.

Organizatori su istaknuli kako tema ovogodišnje konferencije “Zajednička baština kao alat diplomacije” ima za cilj promicanje dijaloga o izgradnji mira, očuvanju kulture i međunarodnoj suradnji, te odavanje priznanja mostarskom putu pomirenja i njegovoj globalnoj simbolici kao mostu između kultura, religija i naroda.

Unesite komentar