Medresa “Osman-ef. Redžović”: U okviru projekta Ljetna škola učesnici prisustvovali Etno reviji

Od 2009. godine Medresa „Osman-ef. Redžović“ organizira Ljetnu školu islama, a od 2013. godine u saradnji sa Islamskom zajednicom Bošnjaka Sjeverne Amerike (ICNAB) pod nazivom „Mala medresa“. Radi se o ljetnoj školi, edukativnom programu osmišljenom za bošnjačku djecu uzrasta od 14 do 18 godina.

Polaznici tokom 15 dana boravka u Medresi kroz klasične časove, predavanja, kvizove, radionice, nastavu u prirodi, terensku nastavu i izlete saznaju više o svojoj vjeri i bolje se upoznaju sa kulturno-historijskim naslijeđem i prirodnim ljepotama svoje domovine. Neke od aktivnosti, u sklopu ovog projekta realiziraju se u saradnji sa Zavičajnim muzejom Visoko.

“To je program kroz koji učenici uče, upoznaju se sa BiH, međusobno se upoznaju i druže, ali se upoznaju i sa omladinom iz BiH. Radi se o Bošnjacima koji tamo žive i sva ova djeca koja učestvuju u programu Ljetna škola su uglavnom tamo i rođena. Roditeljima je jako stalo da njihova djeca učestvuju u programu jer se na taj način vežu za svoju domovinu, za BiH. Nadograđuju svoj bosanski jezik i upoznaju vršnjake iz BiH. Značajno je još spomenuti da se oni međusobno upoznaju i povezuju, jer žive tamo u različitim državama, i neki od njih su već stupili u bračne veze što je nama značajno, jer su se ovdje upoznali, ovdje je ta njihova veza započela i tamo je nastavljena. U okviru programa djeca imaju nastavu, te se upoznaju sa našim kulturno-historijskim naslijeđem. Osim toga upoznaju i posjećuju razne krajeve u BiH, prije svega Srebrenicu. Dakle, to je obavezno svake godine u programu, ove godine i Memorijalni centar Veljaci u Bratuncu. Ove godine smo išli i u Bosansku Krajinu, gdje smo obilazili prirodne ljepote BiH, ali smo se prisjećali i naših gazija koji su dali živote za BiH, poput Mehmeda Alagića, Izeta Nanića. Posjetili smo Muzej 505. viteške brigade itd. Dakle, nastojimo kod njih buditi i taj osjećaj zahvalnosti ljudima koji su doprinjeli i dali svoje živote da oni danas mogu doći u svoju domovinu. Drago mi je da kroz ovih 14 godina kako realiziramo ovaj program od 2009. godine, sa prekidom u koroni skoro svake godine jedan dio programa realiziramo u saradnji sa Zavičajnim muzejom u Visokom. Ove godine je to ova Etno zbirka” –izjavila je za RTV Visoko Amela Numanagić, pomoćnica direktora.

“Drago nam je da danas imamo veliku posjetu grupe učenika, Bošnjaka Sjeverne Amerike, i da je Medresa prepoznala Zavičajni muzej kao domaćina unutar svog programa kojeg su napravili za ovu godinu. Dakle, nije ovo prvi put, ovo je samo jedan od niza potvrđenih saradnji između Medrese i Zavičajnog muzeja, a nama je izuzetna čast pokazati kulturno-historijsko naslijeđe Visokog, BiH ovdje kod nas u muzeju. Danas djeca imaju priliku da pogledaju dio naslijeđa iz Etnografske zbirke i dio rekonstrukcija koje smo pripremili u saradnji sa Tomislavom Kovačevićem, našim prošlim gostom. Naime, Medresa je bila jako zainteresovana za reviju koju smo pripremili u proteklom periodu i na ovaj način iskazali su svoj interes da se djeca zajednice Bošnjaka Sjeverne Amerike upoznaju sa našom tradicijom”-izjavila je Habiba Efendira Čehić, viša kustosica u Zavičajnom muzeju.

Cilj ovog projekta je pomoći mladim ljudima koji žive u dijaspori da se upoznaju, druže, ali i da na najbolji način osjete pripadnost domovini i pripadnost svojoj vjeri.

Unesite komentar