Početna Bosna i Hercegovina Mijenja se cjenovnik star 10 godina: Teleće pečenje 6,5 KM umjesto 5,5 KM

Mijenja se cjenovnik star 10 godina: Teleće pečenje 6,5 KM umjesto 5,5 KM

14

Cijene jela i pića u restoranu smještenom u Parlamentarnoj skupštini BiH nisu mijenjane 10 godina, međutim uskoro bi mogle da rastu, pa će političari koji požele tu jesti, teleće pečenje umjesto 5,5 KM plaćati “čak” 6,5 KM.

Nove cijene objavljene su u Prijedlogu odluke o davanju saglasnosti na cjenovnik jela i pića u objektima institucija Bosne i Hercegovine, a ako prijedlog bude usvojen, političari će kafu umjesto 0,8 KM plaćati 1,5 KM.

Supu će jesti za 1,5 KM umjesto za marku. Piletina u susamu o ovom restoranu koštala 3,5 KM, a sada 4 KM.

“Skočile” su i cijene priloga, pa će tako pekarski krompir plaćati 1,5 KM umjesto marku.

Kako je napisano u objašnjenju, na odluku o donošenju novog cjenovnika uticali su globalni poremećaji u proizvodnji, transportu i snabdijevanju usljed čega je došlo do enormnog rasta cijena prehrambenih artikala.


“Izvršenom analizom konstatovano je da je rast cijena osnovnih životnih namirnica (brašno, ulje, riža, zamrznuti proizvodi voće i povrće) i mesnih proizvoda bio najveći i kreće se od 50 do 300 odsto. Uzimajući u obzir da navedene namirnice imaju učešća u formiranju cijena gotovih proizvoda preko 90 odsto, zaključak je da se prodajne cijene prehrambenih proizvoda u Službi za zajedničke poslove institucija Bosne i Hercegovine, moraju korigovati na više kako bi se kompenzovao rast cijena ulaznih sirovina”, naveli su oni.

Dodali su da je urađena analiza cjenovnika iz 2015. godine što znači da se cijene nisu mijenjale 10 godina.

“Analizom je izvršena i projekcija prihoda primjenom novog cjenovnika, prema kojoj se očekuje rast od cca 35 odsto, čime bi se anulirao uticaj rasta troškova ulaznih sirovina na rentabilnost poslovanja koja bi imali blagi rast, uz pretpostavku da rast prodajnih cijena neće imati uticaj na visinu prometa”, stoji na “E-konsultacijama”.


Možda vas zanima

IstaknutoVijesti

Olovo pronađeno i u krvi djece: Zašto se čekalo šest godina na testiranje građana Vareša?

U Varešu je započelo testiranje stanovnika iz tri mjesne zajednice na prisutnost...

BiznisIstaknuto

Slovenija uvela revoluciju u radu: Šta za radnike znači model “80-90-100”?

Slovenija je od 1. januara 2026. godine uvela novi model rada pod...

IstaknutoVijesti

Ramo Isak saslušan u SIPA-i, oglasio se i POSKOK

Iz POSKOK-a su kazali da je Isak ispitan u svojstvu svjedoka u...

IstaknutoVijesti

Direktor “ZOI '84”: Sigurnost skijaša je važnija od nezadovoljstva dijela onih koji ne poznaju tehničke standarde

Direktor Kantonalnog javnog preduzeća “ZOI '84” Admir Bukva reagovao je na kritike...

Bosna i HercegovinaVijesti

SAD otkrio razloge obustave izdavanja viza i za građane BiH

Sjedinjene Američke Države (SAD) privremeno su obustavile proces izdavanja imigrantskih viza za...

Bosna i HercegovinaVijesti

Zrak i jutros najzagađeniji u Kaknju, opasan za stanovništvo

Prema ranijim prognozama trend lošeg kvaliteta zraka nastavljen je i ovoga jutra...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Slučaj “Viaduct” pada u zaborav, 110 miliona KM otišlo u bespovrat

Slučaj “Viaduct”, koji je građane BiH, tačnije Republike Srpske, “olakšao” za oko...

Bosna i HercegovinaVijesti

Prognoza do 26. januara: Stiže novi preokret!

Federalni hidrometeorološki zavod objavio je srednjoročnu prognozu vremena za Bosnu i Hercegovinu...