Početna -Ne Propusti Na pomolu novi problem s pasošima: “Gemalto” žalbom blokirao postupak

Na pomolu novi problem s pasošima: “Gemalto” žalbom blokirao postupak

13

Samo nekoliko dana nakon što je Kancelarija za razmatranje žalbi odbila žalbu francuske kompanije “Gemalto” na tendersku dokumentaciju za štampanje pasoških knjižica, ista se kompanija ponovo žalila i opet zaustavila čitav postupak.

“Žalba je ponovo bila prošle sedmice i opet se sada čeka Kancelarija za razmatranje žalbi da donese konačnu ocjenu. Nadamo se da će ta odluka biti donesena u najskorije vrijeme, jer, prema našem mišljenju, najnovija žalba je neosnovana i neblagovremena”, kazali su za banjalučke Nezavisne novine u Agenciji za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA).

Niko sa sigurnošću nije mogao da kaže na šta se to konkretno “Gemalto” žalio i zbog čega, s obzirom na to da su samo uzeli tendersku dokumentaciju i nisu čak dostavili ni ponudu za taj posao.

Ova francuska kompanija već duže od godinu dana stalnim žalbama opstruiše sprovođenje tendera za nabavku pasoških knjižica, vrijednog oko 30 miliona KM.

“Sve je bilo spremno za potpisivanje ugovora. Međutim, ponovna žalba je sve zaustavila i sada se ponovo mora čekati odluka Kancelarije za razmatranje žalbi. Nema sumnje da će žalba Gemalta ponovo biti odbijena, sad je samo pitanje vremena, a svi znamo da do kraja marta važi sadašnji ugovor koji IDDEEA ima sa banjalučkom kompanijom Milbauer. Ako taj ugovor istekne, a do tada ne bude završen postupak nabavke, što je malo vjerovatno, ponovo bi moglo doći do problema u isporuci pasoša”, kaže izvor “Nezavisnih”.


Podsjećanja radi, na posljednji raspisani tender za nabavku pasoških knjižica najbolju ponudu dostavila je banjalučka kompanija “Milbauer”, koja za četvorogodišnje štampanje pasoških knjižica traži 28,47 miliona KM sa PDV-om, dok je kompanija “Veridos” za ovaj posao tražila 53,28 miliona KM. Ove dvije kompanije jedine su dostavile svoje ponude za ovaj posao, iako je tendersku dokumentaciju preuzelo desetak firmi.

Zbog učestalih žalbi, što na tendersku dokumentaciju, što na postupak vlasti BiH, tačnije Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka, duže od godinu dana ne uspijevaju da sprovedu tender za nabavku pasoških knjižica jer je Kancelarija za razmatranje žalbi nekoliko puta poništavala ovaj postupak javne nabavke.

Početkom prošle godine zbog nemogućnosti sprovođena tendera građani BiH na nekoliko dana ostali su bez pasoša jer IDDEEA nije mogla u zakonskom roku od mjesec dana da isporuči pasoše građanima koji su ih tražili. Nakon toga, IDDEEA je bila primorana da sprovede pregovarački postupak i sklopi ugovor na godinu dana sa banjalučkom firmom “Milbauer”, koja je i do tada nabavljala pasoše. Taj ugovor ističe u martu ove godine.


Možda vas zanima

BiznisIstaknutoVisoko

UMSP održao drugu redovnu Skupštinu: Konsolidacija snaga i nova faza rasta!

Visoko, 10. februar 2026. — U prisustvu članova, predstavnika institucija, političkih aktera...

SvijetVijesti

Forto u Istanbulu: Uskoro direktna avionska linija Sarajevo – Ankara

Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Edin Forto sastao se danas...

AutomobiliIstaknuto

Jeste li vlasnik BMW-a: Njemački gigant će povući vozila širom svijeta zbog rizika od požara

BMW će povući stotine hiljada vozila proizvedenih od jula 2020. do ⁠2022....

Bosna i HercegovinaVijesti

Raspisan konkurs za sudije Ustavnog suda BiH iz FBiH

Radna grupa za provođenje postupka izbora dovje sudija Ustavnog suda BiH donijela...

Smrtovnice

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

ŠABANOVIĆ (Ibro) IZET 11.02.2026. u 14:00 sati

Bosna i HercegovinaVijesti

Rukometaši BiH u posjeti Isaku: Hrabrost i patriotizam uz nacionalni dres

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak primio je danas u posjetu predstavnike...

BiznisIstaknuto

Bh. kompanije u srcu Mekke: Kako je sagrađen veliki toranj, važan dio došao iz BiH

U neposrednoj blizini Kabe, u samom središtu Meke, izdiže se Makkah Royal...

SvijetVijesti

Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku Netanyahu čestitao Karanu i Dodiku

Premijer Izraela Benjamin Netanyahu objavio je na X-u čestitku Siniši Karanu na...