Bayern Minhen je oduvijek bio poznat kao tim sa jasnom strategijom i vizijom kada je u pitanju kupovina ili prodaja igrača.
Ipak, kao i svakom velikom klubu – omakne se tu i tamo neka greška, koju neko drugi kupi za relativno male novce, a ispostavi se da deseterostrukov više vrijedi svojim doprinosom na terenu.
Taj slučaj se u Bayernu zove Toni Kroos, igrač koji je možda bio najveća žrtva administracije Bayerna – a koji je nemjerljivo doprinosio klubu.
Možda se to najviše očituje u njegovoj izjavi kada je 2014. godine potpisao za Real Madrid: “Došao sam u najveći klub na svijetu, mnogo veći od Bayerna”.
Oni nešto bolji poznavatelji prilika u klubu reći će da je Kroos bio žrtva Guardiolinog nasumičnog dovođenja Španaca u tim iz Minhena, drugi će pak reći da je u Bayernu dosegao maksimum, treći će dodati da je bio višak na sredini terena.
Od 2007. godine je član bavarskog giganta. Te godine je postao i prvotimac, a od tada do 2014. upisao je više od 130 ligaških nastupa. Jednu sezonu bio je pozajmljen Bayeru iz Leverkusena.
Tada, u sezoni 2009/2010 postao je jedan od najboljih veznjaka Bundeslige pod vodstvom Juppa Heynckesa. Bio je na korak od trajnog prelaska u taj klub, ali odgovoren je od te ideje – te se vratio u klub čiju je omladinsku školu pohađao od 2006. do 2007. godine.
Interesantno, jedan od uslova da se vrati u Bayern iz Leverkusena bio je da ‘zaduži’ dres sa brojem 10. Sve je to prihvaćeno u Minhenu, ali te godine i Robben je došao kao najveće pojačanje. Holanđaninu je pripala desetka, dok je Kroos uzeo 39. Posljednji broj u rosteru.
Brzo se ustalio u prvih 11, gdje je sjajno dirigovao sredinom terena zajedno sa Schweinsteigerom. Plaća mu je uvijek bila problem, obzirom da je imao daleko manja primanja od ostalih zvijezda iz prvih 11, a mnogi će reći da je on bio motorna snaga igre Bavaraca sa svojim nevjerovatno inteligentnim stilom igre.
Neki će kazati i to da je u Guardiolinoj eri bilo previše preplaćenih Španaca koji nisu opravdali svoju vrijednost, dok je Kroos igrao vrhunski za skromnu plaću, čak i za njemačke uslove. Istina je, kao i uvijek, tu negdje između – na aritmetičkoj sredini svih tvrdnji.
Real ga dovodi 2014. godine, nakon što je u dresu Bayerna osvojio apsolutno sve u Njemačkoj i na internacionalnoj sceni, uključujući i Svjetsko prvenstvo sa Njemačkom.
U oktobru 2016. godine obnovio je ugovor sa Realom do 2022. godine. Sa tim timom ima i Ligu prvaka – a kako stvari stoje, nema se namjeru vraćati u Njemačku, niti mijenjati klub uprkos bogatim ponudama iz inostranstva.
Njegov transfer vrijedio je između 25 i 30 miliona eura. Sada vrijedi sigurno duplo više, ali bez obzira na to koliko Real mijenjao trenere i štab – ime Tonija Kroosa je nezamjenjivo u startnoj listi.
Prava je rijetkost da Bayern nosioce igre prodaje tako lako, ali ta praksa se promijenila dolaskom Guardiole. U kratkom periodu su tim napustili i Kroos i Schweinsteiger – igrači sinonimi njemačke upornosti, marljivosti i predanosti igri.