Uprkos lošim vremenskim prilikama koje su bile tokom proljeća, pčelari u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine mogu biti zadovoljni ovogodišnjim prinosima meda, zahvaljujući dobroj paši lipe i pojavi medljike, dok se istovremeno suočavaju s problemom uvoza lažnog meda koji obara cijene na tržištu.
Goran Mirjanić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci i dugogodišnji pčelar, istakao je da su pčelari s područja Gradiške, gdje i on pčelari, zadovoljni ovogodišnjim rezultatima.
“Lipa je jako dobro ponijela, a prinosi su se kretali i do 20 kilograma po košnici”, rekao je Mirjanić za “Nezavisne novine”.
Naglasio je da su ovakvi rezultati izuzetni ako se uzme u obzir da je do 20. maja vrijeme bilo vrlo nepovoljno sa puno kiše i niskim temperaturama, koje su negativno uticale na cvjetanje bagrema.
“Budući da se bagremova paša nije mogla iskoristiti, možemo biti zadovoljni krajnjim ishodom”, rekao je on.
Istakao je da pčelari nemaju ograničenja u formiranju cijena, ali da cijena meda ne može nadoknaditi loše klimatske uslove niti nedostatak znanja u pčelarstvu.
“Kada se sve stavi na vagu, mislim da je realna cijena od 20 do 25 KM po kilogramu meda, kako bi se ispraznile zalihe do početka naredne sezone”, kaže Mirjanić.
S druge strane, Senad Hodžić, predsjednik Saveza pčelara Tuzlanskog kantona, podsjetio je da je prošla godina bila obilježena velikim gubicima, ne samo u BiH, već i u cijelom regionu.
Iako je, kako je rekao, ova godina počela obećavajuće, hladno i kišovito vrijeme tokom cvjetanja bagrema dovelo je do podbačaja prve i najvažnije paše pa čak u 90 odsto slučajeva.
“Na područjima gdje lipa dominira situacija je bila bolja, a ponegdje se pojavila i medljika, što je dodatno povećalo prinose”, rekao je Hodžić, dodajući da se prinosi u prosjeku kreću i do 13 kilograma po košnici.
Kako je rekao, kada je riječ o cijenama, očekuje se da će prosječna cijena meda na tržištu BiH ostati oko 25 KM po kilogramu, dok će tamniji med poput kestena i medljike koštati oko 30 KM.
“Cijene meda, nažalost, ne rastu. Dok su cijene svih ostalih proizvoda i namirnica u skoku, samo je med ostao na istoj razini. Razlog tome je uvoz lažnog meda koji nama pčelarima obara cijenu”, kazao je Hodžić i dodao da je kupovna moć naših građana vrlo slaba.
Darko Marković, predsjednik Saveza udruženja pčelara Republike Srpske, ističe da su prinosi meda ove godine na području Srpske različiti.
“Sve u svemu, jedna solidna godina, budući da smo imali jako loše vrijeme na proljeće”, kazao je Marković.
Kako je rekao, cijene meda u Srpskoj se kreću od 25 do 30 maraka po kilogramu, te je istakao da ne očekuje da će doći do pada cijena.
Pojasnio je da postoji veliki pritisak uvezenog jeftinog meda na lokalno tržište, te da je prosječna cijena uvezenog meda u BiH ove godine oko 7,5 KM, što ugrožava domaće pčelare.