Zvanično je počela izborna kampanja za ovogodišnje lokalne izbore, koji će biti održani 6. oktobra.
Trajaće do 5. oktobra do 7.00 sati ujutro kada će početi izborna šutnja.
Za izbore je ovjereno ukupno 296 političkih subjekata za lokalne izbore, od toga 110 političkih partija, 58 koalicija, 76 nezavisnih kandidata i 43 nezavisna kandidata nacionalnih manjina, te devet listi nezavisnih kandidata. Ovjereno je ukupno 26.089 kandidata, od čega za skupštine opština i opštinska vijeća 25.703 kandidata od kojih je 42,61 posto kandidatkinja. Kada je riječ o kandidatima za načelnike, odnosno gradonačelnike, njih je 386, od toga je 29 žena ili 7,51 posto.
U birački spisak je upisano 3.400.204 birača, od čega je 44.789 registrovano da glasaju izvan BiH.
U toku 30 dana, koliko traje izborna kampanja, politički subjekti na zakonom utvrđen način upoznaju birače i javnost o svojim programima i kandidatima za predstojeće lokalne izbore. Svi politički subjekti kampanju mogu provoditi na cijeloj teritoriji BiH, a nadležni organi su dužni obezbijediti slobodu njihovog i kretanja njihovih pristalica, kao i ravnopravan tretman u njihovim zahtjevima da javna mjesta i javne objekte koriste u svrhu kampanje, kaže predsjednica CIK-a Irena Hadžiabdić.
Politički subjekti, prema njenim riječima, imaju pravo voditi izbornu kampanju u mirnom okruženju, organizovati i održavati javne skupove, slobodno iznositi svoje stavove kako bi stekli podršku birača, štampati i dijeliti plakate i postere, te druge materijale u vezi sa izbornom kampanjom.
Hadžiabdić je dodala da su politički subjekti obavezni osigurati ravnopravnu promociju kandidata oba spola u medijskim nastupima, na javnim skupovima i drugim oblicima izborne kampanje s ciljem osiguranja jednakosti kandidata oba spola.
– Zabranjeno je uklanjati, prekrivati, oštećivati ili mijenjati štampane oglase, postere, plakate i druge materijale. Zabranjeno je isticanje, štampanje i rasturanje izbornih materijala u kojima se žene i muškarci predstavljaju na stereotipan, uvredljiv ili ponižavajući način. Zabranjeno je postavljanje materijala vezano za kampanju unutar ili na zgradama u kojima su smješteni organi vlasti, javnim preduzećima i ustanovima, mjesnim zajednicama, vjerskim objektima, na javnim putevima i javnim površinama osim na mjestima predviđenim za javno oglašavanje – navela je Hadžiabdić dodajući da su politički subjekti dužni sve materijale korištene u svrhu kampanje ukloniti u roku od 15 dana nakon dana izbora.
Hadžiabdić je posebno istakla da je nije dozvoljeno zloupotrebljavati djecu u političke svrhe.
– Zabrana govora mržnje odnosi se na cijeli izborni period, ne samo na period izborne kampanje, a to je govor koji podstiče mržnju, diskriminaciju, nasilje, izaziva strah ili neprijateljstvo – rekla je Hadžiabdić dodajući da je objavljivanje takvih sadržaja u bilo kom vidu strogo zabranjeno, kao i da je političkim subjektima zabranjeno iznositi lažne informacije koje mogu ugroziti integritet izbornog procesa i dezinformisati birače.
Naglasila je da su za kršenje izbornih pravila predviđene kazne do 30.000 KM, te da CIK može za određene prekršaje ukloniti kandidata sa liste i poništiti objavu učešća političkog subjekta na izborima.