Radnici u Njemačkoj van sebe: Čak 50 odsto prihoda pred “odlivom” iz novčanika

Sve je manje od vaše bruto plate, a sve više ide u državnu kasu. Njemačka se suočava sa ozbiljnim izazovima kada je riječ o finansiranju socijalnog sistema, a prema riječima uglednog ekonomiste, radnici bi uskoro mogli da izdvajaju čak polovinu svojih bruto primanja samo za socijalno osiguranje.

“Pitanje više nije da li će doprinosi dostići 50 odsto, već kada” upozorava profesor socijalne politike i javnih finansija sa Univerziteta Rur u Bohumu.

Trenutno, radnici i poslodavci zajedno uplaćuju oko 42 odsto bruto zarade, ali već tokom ove godine očekuje se rast na 43 odsto. I to je tek početak – kako populacija stari, a troškovi rastu, prognoze do 2030-ih ne ostavljaju prostor za optimizam bez velikih reformi.

Zdravstveno osiguranje već je probijeno – prosječna stopa doprinosa sada iznosi oko 17.5 odsto, a mnoga osiguravajuća društva su dodatno povećala svoje tarife. Naredno povećanje očekuje se već 2026. godine.

Ni penzije ne ostaju po strani. Doskora stabilna stopa doprinosa od 18.6 odsto trebalo bi da skoči na gotovo 20 odsto do 2027. ili najkasnije 2028. godine. U kombinaciji sa ostalim davanjima, to bi moglo da dovede do ukupnog poreskog opterećenja od 45 odsto – i to do kraja trenutnog zakonodavnog mandata.

“Bez ozbiljnih i dalekosežnih reformi, sistem postaje neodrživ” poručuje stručnjak.

Međutim, mjere koje se trenutno razmatraju – poput uključivanja državnih službenika u sistem socijalnog osiguranja – nisu dovoljne. Štaviše, one bi mogle da naprave dodatne rupe u budžetima saveznih država koje zapošljavaju najveći broj službenika.

Stručnjaci zato pozivaju na ozbiljnu debatu o tome kako se troši novac, kome i u kom obliku se dodjeljuju naknade, kao i da se preispitaju aktuelni planovi. Na stolu je sve – od majčinskih penzija do cjelokupne efikasnosti zdravstvenog i sistema za dugotrajnu njegu.

Jer ako nešto uskoro ne bude promijenjeno – građani će plaćati, a sistem i dalje neće funkcionisati.

Unesite komentar