Obzirom da većina mobilnih telefona nije vodootporna, pa tako bilo kakav kontakt sa vodom može trajno da ošteti mobilni uređaj. Ako vam se desi situacija da vam mobitel upadne u vodu ili ga polijete tečnošću, ne mora značiti da je to njegov kraj.
Prvo što trebate uraditi je, obavezno isključiti telefon što je to prije moguće, kako ne bi došlo do kratkoj spoja. Nakon toga obrišite kućište peškirom i obratite pažnju na sve otvore, kao što su konektori za punjenje, zvučnici, mikrofon… Nakon toga otvorite mobitel i odvojite bateriju i SIM karticu, te ih posušite.
Nakon što ste to završili najbolje je da telefon stavite u neku torbu koju ćete prekriti kesicama koje skupljaju vlagu, i ostaviti tako telefon naredna 72 sata. Nakon tri dana sušenja uključite telefon. Ukoliko budete imali sreće, i ako ne bude došlo do kratkog spoja, postoji mogućnost da ste spasili svoj mobilni uređaj.
Morate znati da svaki mobilni telefon ima indikator koji u dodiru sa vodom mijenja boju, pa tako serviseri uvijek znaju šta je izazvalo kraj, što bi moglo da vašu garanciju poništi.
(VisokoIN)