Sudija koji će dijeliti pravdu u Zenici: Sve greške Howarda Webba

Webb je jedan od poznatijih sudija u svijetu fudbala, baš kao što su poznate i njegove sklonosti velikim greškama. Ostao je upamćen po utakmici na Euru 2008. godine između Poljske i Austrije kada nije poništio gol Poljske koji je postignut iz ofsajda da bi pred kraj meča “kompenzirao” i dosudio nepostojeći jedanaesterac za Austriju.

2009. godine je praktično sam odlučio o rezultatu u utakmici Birminghama i Wolvesa koja je završena rezultatom 0:2. Prvenstveno, tada Webb nije svirao čist penal za Birmingham da bi se nekoliko minuta nakon toga ispriječio Randhiju koji bi, da nije bilo Webba, najvjerovatnije postigao gol.

Webb je i sam za tu utakmicu rekao da je “najniža tačka u njegovoj karijeri”.

25. aprila 2009. godine Tottenham je na Old Trafordu vodio 0:2 na poluvremenu da bi u drugom dijelu susreta Manchester United zabio pet golova i odnio važnu pobjedu u pohodu na šampionsku titulu. Howard Webb je u toj utakmici dosudio nepostojeći penal nad Carrickom koji je Ronaldo bez muke pretvorio u gol. Redknapp je nakon utakmice izjavio da je penal bio prekretnica i da igrači ne mogu vjerovati kakvu je grešku tada napravio glavni sudija susreta.

Webb je sudio u nekoliko velikih utakmica do sada, 2010. godine je sudio finale FA kupa i utakmice Kupa konfederacija, a 2010. finale Lige Prvaka između Intera i Bayern Munchena. Nekoliko mjeseci kasnije i finale Svjetskog prvenstva u Južnoj Africi izmežu Španije i Holandije.

Ove sezone u engleskoj ligi je sudio 14 utakmica i podijelio 58 žutih i 4 crvena kartona. Što se tiče međunarodnih utakmica, Webb je do sada sudio u 79 susreta i u prosjeku dodjeljuje 4.25 žutih kartona po utakmici, od čega 1.87 za domaće a 2.38 za goste.