Ugovor sa ‘Medresom’: Na alkohol za bh. funkcionere potrošeno 60.000 KM

Služba za zajedničke poslove institucija BiH nedavno se za potrebe svih državnih ministarstava, direkcija, agencija i službi opskrbila velikom količinom alkoholnih pića, sklopivši okvirni ugovor sa sarajevskom firmom TR “Medresa”, kojoj će za ove potrebe platiti oko 60.000 KM, saznaju Nezavisne novine.

Osim same činjenice da se bh. zvaničnici ne moraju brinuti da će alkohola u narednih 12 mjeseci manjkati, naprosto je nevjerovatno da je na tenderu pobijedila firma čije ime utjelovljuje naziv islamskih srednjih škola! Medrese, kao vjerske obrazovne institucije, naime, decidno propisuju pravila ponašanja i obrazovanja po islamu, koji, opet, strogo zabranjuje konzumiranje alkohola i bavljenje alkoholom i opijatima na bilo koji način.

Međutim, u “državi apsurda” kakva je BiH moguće je i da “Mederesa” počinje nabavljati alkohol za institucije BiH, što je potvrdio i Siniša Perković, direktor Službe za zajedničke poslove BiH.

“Jeste malo neobično da alkohol prodaje firma koja se zove ‘Medresa’, ali oni su bili najpovoljniji i pobijedili su na tenderu. Ja nisam ni čuo ni vidio te ljude, tender je kao i uvijek vodila komisija”, rekao je Perković.

Javna tajna je da se već godinama u državnim institucijama alkohol konzumira katkad i u pretjeranim količinama pa se isto tako može i čuti da postoje deklarirani ljubitelji dobre kapljice. Perković, pak, tvrdi da su to samo naklapanja.

“Vjerujte, ja do sada nikoga nisam vidio ni pripitog, a kamoli pjanog. Uostalom, svi visoki zvaničnici imaju pravo na reprezentaciju i da počaste svoje goste i zvanice, jer ovo je reprezentativni objekat”, istakao je Perković.

Direktor Službe za zajedničke poslove naglašava da “vjerovatno neće biti povučeno ni 50 posto od naručene količine alkoholnih pića”, obrazloživši to podatkom da Služba uvijek naručuje više kako alkohola ne bi zafalilo.

Nezavisne novine saznaju da još nikada nije usvojen pravilnik o točenju i konzumiranju alkohola u institucijama BiH. Iako postoji Zakon o radu u institucijama BiH, on tek neposredno “uređuje” ovu oblast (član 60, povreda službene dužnosti). Ali, opet, ni u ovom članu nijednom riječju se ne pominje kada se aklohol smije konzumirati, u kojim “okolnostima” i u kojim količinama. A pogotovo ne predviđa kazne za ljubitelje dobre kapljice koji eventualno pretjeraju tokom radnog vremena.

“Tačno je da pravilnik o točenju alkohola ne postoji, ali zato postoji Pravilnik o kućnom redu. Ali vjerujte, konzumiranje alkohola tokom radnog vremena nije toliko zastupljeno”, zaključuje Perković.

(VisokoIN)