Vijećnica se uzdigla iz pepela i ponovo dobila fasadu u punom sjaju

Završetak treće faze obnove sarajevske Vijećnice sutra će u parku preko puta ovog objekta biti obilježen uz prigodan zabavno-muzički program u organizaciji Gradske uprave, te uz nastup hora “Pontanima”.

Po završetku treće faze obnove Vijećnica je ponovo dobila fasadu u punom sjaju, uzdignuvši se iz pepela u koji je bačena tokom rata, kada je nakon granatiranja u noći 25. na 26. august 1992. godine u požaru izgorjelo oko 70 posto neprocjenjivog bibliotečkog fonda Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH.

To je bio i povod za rezime svih do sada urađenih radova u okviru obnove Vijećnice, koji su na današnjoj konferenciji za medije prezentirali akteri obnove i gradonačelnik Alija Behmen.

Behmen je podsjetio da je u požaru, osim na stotine knjiga i vrijednih starih dokumenata, izgorio i veliki dio objekta Vijećnice, njena jedinstvena aula, sva stolarija, zidovi, slikarije, krovna konstrukcija, te veliki dio fasade.

“Obnova Vijećnice je počela 1996. godine, na 100. godišnjicu od završetka njene izgradnje. Radovi na četvrtoj fazi su već uveliko počeli, a očekuje se da će u cijelosti Vijećnica biti završena krajem maja 2014. godine”, kazao je on, dodavši da četvrtu fazu finansira Evropska komisija od oko pet miliona eura.

Jedan od autora glavnog projekta obnove i direktor “Urbing studija” za projektovanje i consulting Ferhad Mulabegović podsjetio je na dugogodišnji put obnove Vijećnice, te pripreme za početak radova, naglasivši da je najveći problem u pristupanju obnovi bio nedostatak originalne dokumentacije za Vijećnicu.

“Izvorna dokumentacija o ovom velikom projektu nije pronađena ni u Sarajevu ni u Beču, kao ni u arhivu Beograda. Najveći dio dokumenata u takozvanoj plavoj kopiji nalazi se u državnom i kantonalnom arhivu Sarajeva, Zavodu za planiranje KS-a i drugim institucijama”, kazao je on.

Najveći problem, dodao je, predstavljala je činjenica da nije postojala dokumentacija o unutrašnjoj gipsanoj dekoraciji i slikarskim dekoracijama, te da je veliki broj takvih dokumenata u konačnici pronađen u crkvenom arhivu u Zagrebu. Originalni projekt Vijećnice imao je 927 listova.

Četvrta faza radova obuhvatit će instalaterske i zanatske radove na obradi enterijera, stolarske i radove od kamena i teraca, rekonstrukciju i restauraciju gipsane dekoracije, te radove na obnovi slikarskih dekoracija.

U treću fazu obnove uloženo je četiri miliona i 800.000 eura.

(VisokoIN/Fena)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com