Za konkurentniju bh. ekonomiju potrebno smanjiti poreze i dažbine

„Glavni problem u ekonomiji BiH jest nedostatak konkurentnosti. To istovremeno znači snižavanje poreza i dažbina, kao i da se više rada posveti inovacijama i istraživanjima“, rekao je dr. Gernot Nerb, ekspert i predstavnik IFO instituta iz Minhena, vodeće institucije iz oblasti ekonomskih istraživanja u Njemačkoj .

Kao drugi problem naveo je nedostatak povjerenja u ekonomsku politiku, zbog čega ističe da BiH ne može sama poboljšati ekonomsku situaciju i razviti određenu strategiju.

„Rješenje je u okviru Evrope. Poboljašavanje konkurentnosti, kao i drugih nedostataka u bh. ekonomiji ne može se postići odjednom. To je veoma široko polje i zahtijeva svoje vrijeme“, kazao je Nerb.

Osvrćući se na Evropu, naglasio je da će nedostatak povjerenja koji je izazvan krizom ponovo doći pod kontrolu.

„Zapravo se očekuje da će se ekonomska situacija od proljeća 2013. godine blago poboljšati kako u zapadnoj, tako i u istočnoj Evropi. To se opet odražava i na Bosnu i Hercegovinu“, naglasio je njemački ekonomski stručnjak.

IFO institut pomogao je izradu brošure Indeksa poslovnog povjerenja i povjerenja potrošača u BiH, kojim povodom je danas u Sarajevu Nerb održao predavanje o anketi potrošača.

U saradnji s Međunarodnom privrednom komorom iz Pariza IFO institut objavljuje kvartalni IFO Svjetski indeks ekonomske klime za 100 zemalja svijeta, a koji se temelji na podacima Svjetskog ekonomskog istraživanja (WES) ankete poslovnog povjerenja i povjerenja potrošača.

U ovoj su anketi, kaže, prvi put učestvovali ekonomski stručnjaci iz BiH, po čemu se vidi koliko je u jednoj državi važno postojanje ekonomskih stručnjaka ne s mikro, već s makronivoa.

„Dakle, anketa potrošača je veoma važna, jer ekonomski razvoj zavisi od očekivanja poduzetnika i samih potrošača. Povjerenje potrošača je veoma nužno za razvoj i to je razlog zašto ekometrijski modeli ne uspijevaju i zašto je ovakva vrsta mjerenja bitna za kratkoročna predviđanja“, objasnio je Nerb.

WES istraživanje predviđa buduće ekonomske trendove te predstavlja veoma koristan alat za predviđanje ekonomskih promjena prije nego što to pokažu tradicionalne poslovne statistike.

(VisokoIN/Fena)

Vezani članci

Nova godina, stari problemi: Izrazito zagađen zrak u bh. gradovima

Visokoin.com

Hindija: Koliko je Visočane koštao čistač ulica i je li ga direktor kupio sam od sebe?

Visokoin.com

Za deset mjeseci u BiH više od 1,2 miliona turista

Visokoin.com

Godišnje se u prosjeku od narkotika liječi oko 2.000 ljudi u FBiH

Visokoin.com

Od mina ugroženo više od pola miliona stanovnika u BiH

Visokoin.com

Vlašić i dalje top zimska destinacija u središnjoj Bosni

Visokoin.com