Početna Bosna i Hercegovina Zabranjen uvoz 19 tona himalajske soli u BiH: Proizvod nije prošao laboratorijsku provjeru

Zabranjen uvoz 19 tona himalajske soli u BiH: Proizvod nije prošao laboratorijsku provjeru

50

Zabranjen je uvoz 19 tona himalajske soli iz Pakistana zbog neispunjavanja uslova za uvoz, saopćila je Federalna uprava za inspekcijske poslove.

Rješenje o zabrani sačinila je 11. septembra federalna inspekcija nadzirući na Graničnom prelazu (GP) Izačić uvoz životnih namirnica i hrane čije carinjenje se obavlja na tom mjestu.

– U postupku inspekcijskog nadzora nad uvozom životnih namirnica i hrane čije se carinjenje vrši na Graničnom prelazu Izačić, pošiljka himalajske krupne kamene soli od po 500 g podvrgnuta je zdravstvenom pregledu radi utvrđivanja zdravstvene ispravnosti.


Laboratorijskom analizom uzorka pošiljke utvrđeno je da zbog smanjenog sadržaja kalij jodata (kao elementarnog joda), kvalitet proizvoda ne odgovara uslovima propisanim Pravilnikom o soli za ljudsku ishranu, što je u suprotnosti sa odredbama Zakona o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe, navedeno je u saopćenju Federalne uprave za inspekcijske poslove.

Dalje je utvrđeno da na daklaraciji proizvoda nisu navedeni rok trajanja, odnosno datum jodiranja, čime nisu ispunjeni ni uslovi za uvoz propisani Zakonom o kontroli kvaliteta određenih proizvoda pri uvozu i izvozu („Službene novine FBiH“).

Stoga je uvoz kontrolisane pošiljke težine 19.332 kg zabranjen i naloženo uništenje kod ovlaštenog komunalnog preduzeća.


Možda vas zanima

BiznisIstaknutoVisoko

Fuad Hodžić, direktor Code System: Selimo proizvodnju iz Njemačke u Visoko

Zbog aktuelnih sukoba na Bliskom istoku, koja potresaju globalna tržišta i utiču...

Visoko

Visoko: Provaljeno u kuću, lopov odnio TV i klima uređaj

Dana 18.03.2026. godine, u 11,45 sati, je u mjestu Vrblje, od strane...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Suđenje Mehmedagiću: Pod brojem indeksa 52/08 pronađen student prezimena Moftah

Tri vještaka digitalne forenzike, koji su zaposleni u Munistarstvu unutrašnjih poslova Republike...

Bosna i HercegovinaVijesti

Aliefendić: Rudari rade, a plata nema – ko je odgovoran?

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Almedin Aliefendić uputio je javni...

Grad Visoko (Foto: Visokoin.com)
IstaknutoVisoko

Objavljena vremenska prognoza: Evo kakvo nas vrijeme očekuje do utorka

U Bosni i Hercegovini danas će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme,...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Posao nabavke novih tehnologija na izborima dobio Smartmatic

Centralna izborna komisija (CIK) BiH je kao najpovoljniju izabrala kompaniju Smartmatic iz...

Bosna i HercegovinaVijesti

Bakir Izetbegović: Fadil Novalić je dobar na svakoj poziciji, ali ne želi biti kandidat za Predsjedništvo BiH

Bakir Izetbegović, predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA), u jednom od posljednjih intervjua...

SvijetVijesti

Cijena nafte porasla na 112 dolara po barelu

Cijena nafte porasla je na 112 dolara po barelu nakon što su...