“Seksualni odnosi u kasnijim periodima života nisu važni samo za vezu između partnera, nego i za zdravlje”, kaže vođa novog istraživanja dr Hejli Rajt iz Koventri univerziteta.
Ona je predvodila tim koji je ispitivao 73 učesnika – 28 muškaraca i 45 žena starosti između 50 i 83 godine o njihovoj seksualnoj aktivnosti.
Njih 37 u seksu je uživalo jednom nedjeljno, 26 jednom mjesečno, a 10 nikad. Zatim su naučnici proučavali funkcionisanje mozga ispitanika i otkrili da oni koji su imali seks ostvaruju u prosjeku oko dva boda više u nekim zadacima.
Studija objavljena u časopisu “The Journals of Gerontology”, zaključila je da redovan seks najviše utiče na rječitost, ali su oni sa zdravim seksualnim životom ostvarivali bolje rezultate i na vizuelnim testovima.
Ipak, nije bilo nikakvih razlika među učesnicima, kada je riječ o pamćenju i održavanju pažnje. Autori studije kažu da nisu sigurni kakva je priroda veze između seksualne aktivnosti i funkcionisanja mozga, ali sugerišu da seks utiče na lučenje neurotransmitera, poput dopamina i oksitocina, koji su važni za zdravo funkcionisanje nervnih puteva.