Decenijama se smatralo se da je klitoris jedini ključ ženskog seksualnog zadovoljstva, no nova istraživanja pokazuju da žena može postići vrhunac isključivo penetracijom. Takav orgazam je, tvrde, veći i potpuno različit od onog koji je rezultat stimulacije klitorisa.
Naučnici su otkrili da su vaginalni i klitoralni orgazam zapravo dvije odvojene pojave koje aktiviraju različite dijelove mozga. Novi dokazi objavljeni su prošlog mjeseca u časopisu Journal of Sexual Medicine. Daily Mail ističe da serija studija navodi nekoliko ključnih teza:
– Žene ne samo da su u mogućnosti postići orgazam vaginalnom stimulacijom i stimulacijom klitorisa, nego i stimulacijom različitih erogenih zona, a neke su stanju dovesti se do vrhunca ‘misleći’.
– Osjetljiva G-tačka, za koju se smatralo da je polu-mitska tačka orgazma, može imati važnu ulogu u otklanjaju boli tokom poroda. Ona, naime, udvostručuje ženski prag boli.
– Sposobnost da se postigne orgazam vaginalnom stimulacijom može biti povezan s fizičkim i mentalnim zdravljem, a zdravije će žene vjerojatno postići orgazam bez stimulacije klitorisa.
Francuska liječnica Odile Buisson objašnjava da je prednji zid vagine usko povezan s unutarnjim dijelovima klitorisa, što znači da je stimulacija vagine bez aktiviranja klitorisa nemoguća. ‘Takozvani vaginalni orgazam u stvarnosti može biti klitorisni orgazam pod drugim imenom’, zaključuje.
Međutim, takvo gledište opovrgavaju nedavna istraživanja koja pokazuju da se kod žena aktiviraju različita senzorna područja u mozgu kada su erotski stimulirane na različitim područjima. I ostali dokazi podupiru hipotezu da postoji više različitih vrsta ženskih orgazama.
Žene redovno tvrde da vaginalni orgazam i onaj postignut stimulacijom klitorisa izazivaju različite senzacije. Nadalje, postoje dokazi da se neke žene mogu dovesti do seksualnog vrhunca bez seksualne stimulacije, samo razmišljajući o tome. Profesorica Beverly Whipple sa Univerziteta Rutgers otkriva da G-tačka, kontroverzna erogena zona u prednjem zidu vagine, može ublažiti bol za vrijeme poroda.
Istraživanja profesorice Whipple otkrivaju da stimulacija pritiska na G-tačku povećava prag boli žene za 47 posto. Ako je stimulacija ugodna, prag boli se povećava na 84 posto, no u trenutku orgazma prag boli je na čak 107 posto.
Studija koja će izazvati najviše kontroverzi je ona u kojoj se tvrdi da su vaginalni orgazmi manje vjerojatni kod žena s lošim fizičkim i mentalnim zdravljem. Emmanuele Jannini, profesorica endokrinologije na Univerzitetu u Aquili, pozvala je žene da se upoznaju s ovim nalazima, ali da od njih ne rade fetiš: ‘Žena bi trebala razumjeti svoje tijelo i koje su njegove mogućnosti, ali seks ne bi trebala doživljavati kao utakmicu, igru ili obvezu. To je najbrži način da seks izgubi svoj čar.’
(VisokoIN)