ŽRTVE KORONE ILI ZDRAVSTVENOG SISTEMA Da li će iko na KCUS-u odgovarati za smrt Kanlić, Pašagića, Palića, Alihodžić, Hote….

Zbog slučajeva smrti dr Šefika Pašagića i Advije Kalinić, koja je prva žrtva koronavirusa u Sarajevu, Tužilaštvu BiH je još prije dvije godine upućena krivična prijava protiv glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije i još nekoliko osoba. Do danas se ne zna šta je sa istragama o smrti Seada Palića, Atifa Hote, Amre Alihodžić, Želimira Altarca Čička…

Zbog slučajeva smrti dr Šefika Pašagića i Advije Kalinić, koja je prva žrtva koronavirusa u Sarajevu, Tužilaštvu BiH je još prije dvije godine upućena krivična prijava protiv glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije i još nekoliko osoba. Do danas se ne zna šta je sa istragama o smrti Seada Palića, Atifa Hote, Amre Alihodžić, Želimira Altarca Čička, piše Žurnal.

“Javite se za pet dana ako ne prođe fibra”, je rečenica upućena preminulom novinaru Vladimiru Matijaniću koji je danima bezuspješno molio splitsko medicinsko osoblje za pomoć.

Ova rečenica najbolje opisuje stanje zdravstvenog sistema u susjednoj Hrvatskoj, a slično je i u Bosni i Hercegovini. Vjerovatno i gore. Dok Općinsko državno odvjetništvo u Splitu sprovodi istragu u vezi Matijanićeve smrti, a nakon što je njegova djevojka Andrea Topić na Facebooku pisala o postupanju ljekara prema njemu, istrage o sličnim slučajevima iz BiH godinama se ne pomjeraju sa mrtve tačke.

KRIVIČNE PRIJAVE PROTIV SEBIJE IZETBEGOVIĆ I KCUS-A
“Moj muž je žrtva našeg zdravstvenog sistema, a ne koronavirusa”, govorila je u aprilu 2020. Elna Pašagić, supruga doktora Šefika Pašagića koji je preminuo 5. aprila na sarajevskom KCUS-u.

Poznati epidemiolog temperaturu je dobio 21. marta. Za njega i njegovu porodicu tada počinje košmar. Pozivi domovima zdravlja bili su uzaludni, a dr Pašagića primaju na Podhrastove tek 1. aprila kada je bolest već bila u poodmakloj fazi – oba plućna krila bila su upaljena i imao je lošu krvnu sliku.

Po kojem principu funkcioniše bh. zdravstvo na svojoj koži je osjetila i porodica Advije Kankić iz Hrasnice, koja je prva žrtva koronavirusa u Sarajevu. Ova 54-godišnjakinja preminula je 24. marta 2020. godine na putu od Hrasnice do Doma zdravlja Ilidža, a sin i kćerka dva mjeseca nisu mogli da je sahrane jer niko nije htio da obavi obdukciju tijela. Kalinić se u nekoliko navrata obraćala Domu zdravlja Ilidža, ali prema tvrdnjama njene porodice ljekari nisu željeli da je testiraju na Covid-19. Tek naknadno utvrđeno je da je pozitivna.

U oba slučaja istragu vodi Tužilaštvo KS, ali konkretnih pomaka do danas nema, barem ne za javnost. Ova dva slučaja su, inače, razlog podnošenja krivične prijave Tužilaštvu BiH protiv glavne tužiteljice Tužilaštva KS Sabine Sarajlije, vještaka sudske medicine Nermina Sarajlića, te članova Kriznog štaba Ministarstva KS i FBiH, te generalne direktorice KCUS-a Sebije Izetbegović. Nedavno je Ured disciplinskog tužioca podigao disciplinsku tužbu protiv Sarajlije, ali nisu naveli na koji predmet i radnje se prekršaji odnose. Navodno se jedna od tačaka odnosi i na slučajeve Pašagić i Kanlić.

Prošlo je 14 mjeseci kako je Kantonalnom tužilaštvu u Sarajevu podnesena krivična prijava protiv KCUS-a i generalne direktorice Sebije Izetbegović, a zbog sumnje da su počinjene grube greške i propusti u liječenju Seada Palića i Atifa Hote. Konkretnih rezultata istrage do danas nema. Iz Tužilaštva su propustili da obavijeste porodice ili njihovog punomoćnika Damira Koldžu o fazi istrage, što su bili dužni s obzirom da je prošla godina od podnošenja krivične prijave. Saznajemo da su im se oštećeni obratili i dopisom, ali odgovor dobili nisu.

Iz Tužilaštva KS su na upit Žurnala kratko odgovorili da “poduzimaju mjere i radnje iz nadležnosti u vezi provjera navoda iz krivičnih prijava porodica Palić i Hota, podnesenih putem punomoćnika, te da u cilju zaštite predmeta ne mogu davati više informacija”.

Sead Palić je na KCUS primljen 8. marta 2021., zbog nesnosnih bolova i teškog disanja. Preminuo je 8. marta. Atif Hota primljen je na Infektivnu kliniku KCUS 24. februara. Pao je u komu i preminuo 4. marta u respiratornom centru. Obje porodice sumnjaju u greške i propuste u liječenju, a Atifov brat Mirsad za RSE je 27. maja izjavio da mu je jedna doktorica rekla da “koma njegovog brata i korona ne idu zajedno”. Mirsad Hota ukazivao je i na nelogičnosti u otpusnom pismu u kojem je pisalo da je njegov brat primljen u nesvjesnom stanju, što on negira. Ovaj i druge slične slučajeve smrti na KCUS-u Žurnal je predočio u filmu “Državni kunići”.

Sav aspurd bh. zdravstvenog sistema na svojoj koži je osjetila i porodica Amre Alihodžić, koja je čitav radni vijek provela na GAK-u, a od posljedica zaraze koronavirusom preminula je 13. marta 2021. na KCUS-u. Prve simptome dobila je po dolasku iz noćne smjene 25. februara i od tada kreće agonija – bezuspješni pozivi hitnoj pomoći, a kada je konačno smještena u bolnicu niko od osoblja je satima nije obilazio iako je trpila strašne bolove. Kćerki je poslala SMS poruku: “Pomozite mi”.

“Nikad nismo saznali šta se tačno dogodilo. Otpusno pismo se ne poklapa sa slijedom događaja od momenta kada smo je ostavili u bolnici”, kazala nam je njena kćerka Aida Alihodžić.

Ni u ovom slučaju nema konkretnijih podataka o toku istrage.

DVA DANA IGNORISANJA PACIJENTA, RESPIRATOR, PA SMRT
Nakon protesta zbog nenabavke vakcina održanih u aprilu prošle godine, supruga Želimira Altarca Čička, koji je također preminuo od posljedica koronavirusa na KCUS-u, izjavila je da je “vrijeme da odgovaraju oni koji su krivi za nesavjesno liječenje”.

Ona je u nekoliko navrata otvoreno za medije govorila o tome da je njen suprug zaražen na KCUS-u i da su oni krivi za njegovu smrt.

Meliha Lisak je 24-godišnja trudnica koja je u aprilu prošle godine preminula na KCUS-u u sedmom mjesecu trudnoće i to 40 minuta nakon što je priključena na respirator.

Njen suprug Jasmin Lisak prepričao je za medije njihov „put koji su prošli sa bh. zdravstvenim sistemom“, od toga da su njegovu suprugu vraćali kući govoreći da “nije za bolnice”, do toga da je morao da napravi scenu da je ostave na kovid odjelu u zeničkoj bolnici.

“Dva dana vikenda joj nisu prišli da joj pregledaju pluća i da joj pruže pomoć, da bi u ponedjeljak rekli da je stanje kritično i da je moraju prebaciti u Sarajevo u novi respiratorni centar“, ispričao je Lisak za medije.

Nije poznato ni u kojoj fazi je istraga koja je uslijedila nakon što je u javnost dospjelo pismo grupe anesteziologa u kojem ukazuje na to da respiratori ACM 812 A, koje je iz Kine uvezla firma Srebrena malina, ne posjeduje postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju Covid-19 pacijenata. Podsjetimo da se zbog nabavke ovih respiratora u Sudu BiH sudi premijeru FBiH Fadilu Novaliću, direktoru FUCZ Fahrudinu Solaku, vlasniku Srebrene maline Fikretu Hodžiću i ministrici finansija Jelki Milićević.

SLUČAJ DJEVOJČICE NADIN SMAJLOVIĆ
Tužilaštvu KS, koje je prvobitno donijelo odluku o nesprovođenju istrage, iz Federalnog tužilaštva naredili su da provedu istragu u slučaju liječenja djevojčice Nadin Smajlović. To je bilo u februaru prošle godine, ali do danas konkretnih pomaka nema. U martu ove godine iz Tužilaštva KS su na zastupničko pitanje odgovorili da “po uputama Federalnog tužilaštva poduzimaju potrebne radnje i vještačenja a sve s ciljem donošenja konačne tužilačke odluke”.

SLUČAJ DJEVOJČICE DŽENE GADŽUN
Već devet mjeseci traje i istraga o smrti djevojčice Džene Gadžun koja je preminula 14. novembra na KCUS-u šest dana nakon što je operisana u privatnoj klinici gdje je usljed operacije došlo do određenih komplikacija.
Džena Gadžun rođena je sa spuštenim kapkom i prvu operaciju obavila je dr Nina Jovanović u Kantonalnoj bolnici Zenica. Djevojčica je morala opet biti operisana zbog infekcije koja je nastupila, ali je zbog duge liste čekanja u bolnici, dr Jovanović roditeljima predložila da se to uradi u privatnoj ordinaciji u Sarajevu, gdje je ona dodatno radila.