A NE DA BUDETE TIPIČNA BALKANSKA: Devet načina da budete dobra svekrva

Biti svekrva ili tašta nikada nije jednostavno. Da li vam se sviđa partnerka/partner vašeg djeteta? Da li se vi njima sviđate? Koliko treba da se uključujete u vezu svog djeteta? Iako pažljivi i dobronamjerni, komentari mogu lako dovesti do zategnutog odnosa.

“Partneri koje vaša djeca biraju mogu biti već u braku, imati djecu ili čak veliku familiju koja je uvijek negde prisutna. Dobra svekrva/tašta pazi šta će reći o svemu tome, opirući se iskušenju da pruži ‘mudre savete’, kaže klinička psihološkinja specijalizovana za porodičnu dinamiku, dr Linda Bler.

Linda Blair je željela da podijeli nekoliko ključnih savjeta kako da uživate u harmoničnom odnosu sa partnerom vašeg djeteta na duže staze, čak i ako niste potpuno oduševljeni njim/njome.

Pustite djecu da žive svoj život
Savršena svekrva/tašta je bajka, pa prestanite da pokušavate da “postavite stvari na svoje mjesto”. Ovo nije “uloga”, sada ste samo posmatrač. Ako ste dobro obavili posao tokom gajenja djeteta, oni su pripremljeni. Vjerujte da ste ih dobro naučili. Radujte se tome što možete biti dovoljno blizu da posmatrate kako vaše dijete razvija svoj život, a najbolja što možete očekivati je harmoničan odnos između vas, vaše djece i njihovih partnera.

Budite pažljivi šta govorite o partnerima
Od sada, morate veoma pažljivo izražavati sve što mislite, jer bilo šta negativno može biti shvaćeno kao kritika. Partner vašeg djeteta vas gleda kao nekog ko ima najjači odnosom sa osobom koju voli. Pripazite s negativnim komentarima i pokušajte da ih podržite.

Zapamtite da niste vi roditelj
Partneri vaše djece nisu vaša djeca i treba da se oslobodite bilo kakve ideje o tome da i njih treba da “odgajate”. Najviše što možete da postignete je da nađete razumijevanje za odnos koji je važan vašem djetetu. Igrajte pametno i bićete bliski njima i dio njihovih života.

Pokušajte da ne kritikujete njihove roditelje
Možda će partneri vaše djece da pokušaju da vam kažu i “izbace” sva negativna osjećanja o svojim roditeljima. Nemojte se upuštati u to. Koliko god primamljivo bilo pomisliti: “Zar nisu beskorisni? Ja sam mnogo bolja u ovom poslu!”, najbolje je da ne kažete ništa, ili nešto poput: “Sigurna sam da su dali najbolje od sebe”.

Mali znaci pažnje mogu pokazati da vam je stalo
Najbolji način da se povežete sa partnerom vašeg djeteta je da ih upoznate. Zapamtite njihov rođendan ili dan kada počinju novi posao i pošaljite cvijeće ili čestitku. Mali znaci pažnje pokazuju da vam je stalo do njih kao pojedinca, a ne samo kao partnera vašeg djeteta.

Ne pretpostavljajte da ćete ih voljeti
Nije obavezno da volite svog zeta ili snajku. Budimo iskreni, ponekad vjerovatno ne volite čak ni svoju djecu, ali ljubav nadmašuje sve. Ovo važi i za bivše partnere. Čak i ako je veza završena, ne govorite: “Drago mi je da su se rastali, nikada ga/je nisam voljela.” Vaše dijete može odlučiti da se vrati toj osobi…

Nikada ne dajite savjete, osim ako sami ne traže
Dobra svekrva/tašta pazi šta priča, čak i kada silno želi da pruži savjet. Oni jesu odrasli, ali mogu shvatiti vaše dobre savjete pogrešno. Ne možete ih uvijek prisiliti da rade ono što želite, ali možete biti saglasni sa njihovim odlukama.

Zlatno pravilo za bake i djedove
Ništa ne može tako lako da iznervira roditelje kao kritike svekrve/tašte o odgajanju djecu. Kada se unuci pojave, toplo preporučujem da odmah uspostavite jedno važno pravilo. Recite im da mogu vaspitavati svoju djecu kako žele, da ste radosni da im pomognete, ali da nikada nećete kritikovati ili davati nesaglasne prijedloge. Ovo znači da kada ste svi zajedno, morate zatvoriti oči na moguće “greške u roditeljstvu”. Međutim, recite im da ćete, kada ste sami sa unučićima, raditi onako kako smatrate da je najbolje.

Izbjegavajte takmičenje sa drugim svekrvama
Pokušaj da nadmašite druge svekrve/tašte će samo završiti u suzama. Izbjegavajte iskušenje da upoređujete vrijeme koje vaše dijete ili unuci provode sa porodicama svojih partnera. Kvalitet vremena je ključ, a ne količina, prenosi Zadovoljna.