Početna Biznis Agencija za sigurnost hrane BiH upozorila: Na tržištu se nalaze opasne kašike iz Kine

Agencija za sigurnost hrane BiH upozorila: Na tržištu se nalaze opasne kašike iz Kine

7

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine obaviještena je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje (EU RASFF) da su na tržište BiH, preko Italije, isporučene kašike za serviranje iz Kine koje nisu u skladu s važećim propisima zbog migracije primarnih aromatskih amina 4,4′-Metilenedianilin (MDA) i anilin (ANL).

Naziv proizvoda je “Cucchiaione Linea Chef”, a proizvođač: Ningbo Bestway IMP&EXP CO. LTD, Yongmao West road 66, Zhenhai District Ningbo, Kina.

Uvoznik u Evropsku uniju je: F.LLI GNALI BACICIO, VIA INDUSTRIALE, 25030 BARBARIGA (BS), Italija, a u BiH NIDA d.o.o., Dretelj bb, 88300 Čapljina.


Primarni aromatični amini (PAA), kao što je (4,4 – MDA), ne smiju migrirati niti se na bilo koji način oslobađati iz plastičnih materijala i predmeta u kontaktu s hranom.

Agencija za sigurnost hrane BiH dostavila je sve raspoložive informacije na dalje postupanje mjerodavnim inspekcijskim tijelima u našoj zemlji.

Aromatični amini su vrsta hemijskih spojeva koji uglavnom dolaze iz proizvodnje koloranata i pigmenata za bojenje tekstila, kože i papira te iz industrije gume.

U Evropskoj uniji zabranjena su ukupno 22 aromatska amina koje ispuštaju koloranti koji se često upotrebljavaju u postupku bojenja tekstila i kože.

Utvrđeno je da izloženost aromatičnim aminima može povećati rizik za nastanak karcinoma.


Možda vas zanima

BiznisIstaknuto

Bez keša: Digitalno bankarstvo sve dominantnije u BiH

Online i mobilno bankarstvo u Bosni i Hercegovini bilježe kontinuiran rast, a...

BiznisIstaknuto

Koliko vrijede rezerve monetarnog zlata koje BiH ima

Rezerve monetarnog zlata povećane su na najviši nivo od osnivanja Centralne banke...

BiznisIstaknuto

Lista najbogatijih ljudi u regionu: BiH dobila prvog milijardera

Po rastu bogatstva. regionalni biznismeni prate svjetski trend, navodi se u tekstu...

BiznisVijesti

Sarajevski aerodrom ostvario novi rekord: U 2025. čak 2.226.692 putnika

Međunarodni aerodrom Sarajevo u 2025. godini je ostvario novi rekord, opsluživši čak...

BiznisVijesti

UIO: Porezni obveznici mogu koristiti digitalni potpis na prijavama

Poreski obveznici, korisnici portala ePorezi, od danas mogu bez problema potpisivati svoje...

BiznisIstaknuto

Safudin Čengić više nije direktor Centrotransa: Promjene u velikoj bh. kompaniji

Na nedavnoj sjednici Nadzornog odbora imenovan je novi direktor vodeće domaće prevozničke...

BiznisIstaknuto

Bičakčić: Izgradnja novog gasovoda najvažniji projekat i najveća investicija u 2026. godini

Izgradnja južne interkonekcije za snabdijevanje Bosne i Hercegovine zemnim gasom je najvažniji...

BiznisVijesti

Indirektni porezi u 2025. godini premašili 12 milijardi KM, rast od 633 miliona KM

Prihodi od indirektnih poreza u 2025. godini iznosili su 12 milijardi i...