Ajvatovica je manifestacija koja traje više od pet vijekova i jedno od prepoznatljivih obilježja bošnjačke tradicije i postojanja na ovim prostorima.
To je, između ostalog, kazao član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović u svom obraćanju na svečanosti otvaranja 509. „Dana Ajvatovice”, koja je upriličena večeras u Pruscu kod Donjeg Vakufa.
– Ajvatovica, sa svojim dovištem, jedan je od temelja očuvanja našeg sjećanja, i potvrda trajanja naših vrijednosti. Zato vjerujem da će ovo dovište i ove godine biti središte okupljanja i predstavljanja eminentnih ličnosti i institucija bošnjačke, ali i bosanskohercegovačke duhovnosti i kulture – naglasio je.
Dodao je kako je preplitanje vjerskih, umjetničkih, naučnih i sportskih sadržaja „pravi način da još bolje upoznamo vlastitu tradiciju i tako učvrstimo našu zajednicu u borbi za očuvanje vjere, identiteta i suživota sa drugima u Bosni i Hercegovini“.
– Ajvaz-dedine dove su se ispunile, i ono što se činilo nemogućim, postalo je moguće. I mi danas imamo snove i vjerujemo da se oni, uz Božiju pomoć, mogu ostvariti, ma kako se teškom činila naša stvarnost, i ma kako se neke prepreke činile nepremostivim. A naš san je uvijek san o boljoj Bosni i Hercegovini, državi slobode i prosperiteta, pravde i pravičnosti, ravnopravnoj i priznatoj u zajednici demokratskih država Evrope i svijeta, komotnoj za sve ljude i narode koji u njoj žive – istaknuo je.
Zaključio je kako je „jedini putokaz za Bosnu i Hercegovinu život u jedinstvu različitosti, te da su na tom principu nastale sve moderno uređene države“.
– Mi ovdje vjekovima živimo zajedno i tako će biti i ubudućnosti. Naše različitosti su naše bogatstvo. Ajvatovica je dio tog bogatstva i trebamo je čuvati za buduće naraštaje – zaključio je član Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
Kako je kazao travnički muftija dr. Ahmed Adilović, moto ovogodišnje Ajvatovice „Ponosni na svoju vjeru, tradiciju i domovinu“ šalje snažne poruke sadašnjim i budućim generacijama ljudi u Bosni i Hercegovini.
– Trebamo biti ponosni i živjeti našu vjeru, nastaviti njegovati sve ono što je dobro, pozitivno i lijepo iz naše tradicije, biti ponosni na našu domovinu, i ljubomorno je čuvati – istaknuo je.
Po njegovim riječima, u okviru programa ovogodišnje „Ajvatovice“ bit će realizirano oko sedamdeset kulturnih, vjerskih, sportskih i humanitarnih sadržaja u devet srednjobosanskih općina, na prostoru Muftijstva Travnik.
Premijer SBK-a Tahir Lendo kazao je da, podržavajući ovakve manifestacije, Vlada toga kantona „šalje poruku svim vjernicima da svako i svuda na prostorima BiH ima pravo i slobode zajamčene Ustavom ove države čiji kontinuitet potvrđuje i tradicija Ajvatovice“.
-Ovo je naša odrednica identiteta i duhovnog određenja, ali i prilika za pokazivanje i uspostavljanje kulturoloških i civilizacijskih veza i odnosa sa drugim i drugačijima. Dosljednost tradicije i izazov današnjeg vremena upućuju nas na izbor najboljeg puta ka dobrom i boljem, i jača naš osjećaj ponosa za sopstvene vrijednosti – naglasio je.
Program otvaranja „Ajvatovice“ nastupom su uveličali članovi hora Elči Ibrahim-pašine medrese iz Travnika, Vokalno-instrumentalnog sastava „Forte“ iz Donjeg Vakufa i Udruženja sazlija „Sevdah“ iz Živinica.
U domu „Hasana Kjafije Pruščaka“ u Pruscu otvorena je izložba fotografija „Rekonstrukcija Šarene džamije u Travniku i ponovna igradnja Aladža džamije u Foči”.
“Dani Ajvatovice“, 509. po redu, trajat će do 1. jula, a centralni događaj planiran je u nedjelju, 30. juna, kada će put najvećeg dovišta muslimana u Evropi krenuti veliki broj vjernika iz naše zemlje i inozemstva.
Legenda kaže da je čuveni prusački alim i učenjak Ajvaz-dedo u šumi na planini Šuljagi pronašao izvor pitke vode, za kojom su vapili žedni mještani šest kilometara udaljenog Prusca.
Klanjao je četrdeset sabah-namaza, moleći Allaha dž.š. da rastavi stijenu, koja je onemogućavala protok vode do onih, kojima je bila prijeko potrebna.
Četrdeseto jutro je zaspao i usnio da su se sudarila dva ovna, te da se od siline njihovog sudara stijena razdvojila.
Kada se probudio, ugledao je raspuklu stijenu iz koje je potekla voda.
U znak sjećanja na Ajvaz-dedinu molitvu, hiljade muslimana iz cijelog svijeta svake godine posjećuje Ajvatovicu.