Početna Sport Alarmantna poruka iz Muzaferijinog tima: “Bez podrške u Čileu, prijeti joj prekid priprema za Olimpijadu”

Alarmantna poruka iz Muzaferijinog tima: “Bez podrške u Čileu, prijeti joj prekid priprema za Olimpijadu”

47

Najbolja bosanskohercegovačka alpska skijašica, Elvedina Muzaferija, i jedina predstavnica naše zemlje s ostvarenim A-normama za Zimske olimpijske igre Milano-Cortina 2026, nalazi se na pripremama u Čileu, ali njen program je pod ozbiljnim znakom pitanja.

Iako su uslovi na stazama odlični nakon obilnog snijega u Santiagu, izostanak obećane finansijske i logističke podrške stavlja pod upitnik nastavak njenih priprema.

“Ako se podrška ne realizuje – sve je uzalud“
“Ovdje je palo toliko snijega da smo se u četvrtak jedva probili do odredišta. Uslovi su izvrsni, počeli smo sa skijanjem i treninzima odmah u petak, ali jako sam zabrinuta jer podrška, koja je obećana, još uvijek nije stigla i ako se nešto ne promijeni ove sedmice, sve je uzalud. Morat ćemo prekinuti s treninzima i napustiti skijalište“, poručila je Muzaferija.

Dodala je da su u protekla četiri mjeseca razgovarali s brojnim institucijama i partnerima: “Naišli smo na dobru volju, ali konkretna podrška nije stigla. Sve je neizvjesno.“

Historijski rezultati i olimpijski snovi
Dvadesetšestogodišnja Muzaferija je trenutno jedina bh. takmičarka u FIS Svjetskom kupu, a iza sebe ima rezultate koji su ispisali historiju bosanskohercegovačkog sporta.

2024. godine osvojila je prvu medalju za BiH u Europa kupu (drugo mjesto).

U proljeće 2024. trijumfovala je u istoj disciplini.
U martu 2025. donijela je BiH historijsko zlato u Super-G disciplini.
U FIS Svjetskom kupu upisala je četvrto mjesto u spustu i historijski nastup u finalu.
Pripreme za Olimpijske igre, koje se održavaju od 6. do 22. februara 2026. u Italiji, za Muzaferiju su od presudnog značaja, jer takmičarska sezona FIS Svjetskog kupa počinje već u decembru.

“Velika takmičenja traže ozbiljnost, kvalitetan i kontinuiran rad, kvalitetnu opremu i zadnju riječ tehnologije gdje god je primjenjivo, a mi imamo svoje brige i ne znamo kako ih prevazići. Ne znam kako ćemo nastaviti pripreme ako se pod hitno nešto ne promijeni“, iskreno dodaje Muzaferija.

Nastup i u Južnoj Americi
Boravak u Čileu ipak donosi i priliku za dodatno takmičenje. Na programu je FIS South American Cup, koji će se održati 30. i 31. augusta u El Coloradu u disciplini veleslalom. Prošle godine, na istom takmičenju, Muzaferija je osvojila treće mjesto, a i ove sezone ima ambiciju da stane na pobjedničko postolje.

Možda vas zanima

STAMBOL (Ibrahim) ATIFA 07.08.2026. u 18:00 sati

STAMBOL (Ibrahim) ATIFA 07.08.2026. u 18:00 sati Dodajte Visokoin.com u omiljene izvore...

EUFOR izveo združenu vježbu avijacije, pješadije i LOT centara kod Foče

Pripadnici EUFOR-a sinoć su uspješno izveli združenu vježbu u kojoj je učestvovalo...

Emina Omanović i Enhar Mahmić nisu uspjeli izboriti plasman u finale juniorskog SP-a

Dvoje mladih bh. atletičara, sarajevska skakačica udalj Emina Omanović i zenički bacač...

Potjera u Visokom: Vozač pobjegao policiji, u vozilu pronađena droga

Dana 04.08.2026. godine, od strane policijskih službenika PS Visoko, uočeno je lice...

Kantonalni ured Zenica jedini prikupio više poreza nego prošle godine

Porezna uprava Federacije Bosne i Hercegovine ranije je objavila da su porezni...

Zenički rudari drugu noć prenoćili u jami

Osamnaest rudara Rudnika mrkog uglja Zenica već drugu su noć uzastopno prenoćili...

Biometrija i skeneri će razotkriti ko je ranije krao na izborima?

Birači će na oktobarskim Općim izborima u Bosni i Hercegovini prvi put...

Uvećane penzije? Pokušajte staviti u džep 690 KM pa ćete vidjeti dokad možete izdržati

Penzioneri u Federaciji BiH od jučer su počeli primati julske penzije u...