Početna Bosna i Hercegovina Alarmantni podaci: “Radnike za teške fizičke poslove postalo je nemoguće naći”

Alarmantni podaci: “Radnike za teške fizičke poslove postalo je nemoguće naći”

64

Nema posla, nema radnika. I jedno i drugo je u Bosni i Hercegovini tačno. Ali da se ne može naći neko ko bi za četiri i po hiljade maraka radio mjesečno je čudno.

Većini bh. poslodavaca manjka radnika. Pa ni Ski centar Ravna planina nije izuzetak. Skoro mjesec dana bilo je potrebno vlasniku Veljki Golijaninu, pronaći profesionalnog i iskusnog kuhara. Plata koja je na oglasu bila ponuđena od 4.500 maraka, tvrdi on, nije neobična za školovanog kuhara. Teže je bilo, kaže, pronaći kvalitetnog konobara.

U nedostatku radnika na poziciji konobara, na Ski centru Ravna planina uveli su i opciju samoposluživanja.

No, za građevinu, koja je za Golijanina primarna djelatnost, nema drugih opcija. Da bi firma radila, neophodni su radnici. Kojih nema. Još od prošle godine u njegovoj firmi radi 35 radnika iz Turske.

“Njih 35 i ove naše, isto ih plaćamo, ne odvajam ih, što bih ja odvajao da plaćam više ove iz Turske od naših, nemam interesa apsolutno nikakvog. I njima se isplati”, naglasio je Golijanin iz Ski-centra Ravna planina.

A oni koji su ostali, tvrde iz Udruženja poslodavaca, ne žele raditi na ponuđene plate. Radnike za teške fizičke poslove, kažu, postalo je nemoguće naći.

“Imate nekog ko nešto lijepi, ukucava i to hoće, ali da on digne fotelju pa da on tu fotelju nešto obradi, 1.500 KM mu daš, on neće da radi za 1.500 maraka. Jedna fabrika koja ima 300 ljudi, na dnevnoj bazi odlazi njih 10-20, i istovremeno mora 10-20 ljudi dovoditi svaki dan”, pojasnio je Milan Pandurević iz Udruženja poslodavaca BiH.

Poslovati u građevinskoj, drvnoj, metalskoj, čak i turističkoj industriji – kažu svakodnevna je borba za opstanak. Još ranije zatražili su od nadležnih da povećaju kvote za uvoz radne snage, i olakšaju procedure dobijanja radnih dozvola. No od nadležnih ni mi, kao ni oni, nikada nismo nismo dobili odgovor da li se na tome radi. S druge strane, u sindkatima smatraju da bi se uvoz radne snage “obio o glavu” domaćoj privredi. Za njih jer rješenje povećanje plata domaćim radnicima.

Možda vas zanima

Visoko

Visoko se oprašta od Malika Fejzića: Dženaza u četvrtak na mezarju Dolovi

Visoko i brojni prijatelji, rodbina i poznanici oprostit će se od Malika...

Bosna i HercegovinaVijesti

Hurtić: Knjiga ‘Safari u Sarajevu’ je podsjetnik na važnost ljudskosti u vremenu iskušenja

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Sevlid Hurtić večeras je prisustvovao...

Film & TvMagazin

Film „Paviljon“ Dine Mustafića dobitnik nagrade za najbolji film na Cine Paris Film Festivalu

Film „Paviljon“ Dine Mustafića osvojio je nagradu za Najbolji film (Best Film)...

Smrtovnice

FEJZIĆ (Mensur) MALIK 04.06.2026. u 18:00 sati

FEJZIĆ (Mensur) MALIK 04.06.2026. u 18:00 sati

SvijetVijesti

Kriza pogađa i najjaču evropsku ekonomiju: Stanovanje postaje luksuz za milione Nijemaca

Skoro sedam miliona domaćinstava s podstanarima u Njemačkoj preopterećeno je troškovima stanovanja,...

Grad Visoko / Ulica: Alije Izetbegovića (Jalija)
Visoko

Grad Visoko uvodi pješačku zonu tokom ljetnih mjeseci

Obavještavamo građane grada Visoko da je na osnovu Odluke o organizaciji i...

Crna Hronika

Tragedija u Bihaću: Vozač poginuo nakon slijetanja u kanal

U Bihaću je u poslijepodnevnim satima došlo do teške saobraćajne nesreće u...

IstaknutoSport

Preminuo Edin Avdić, jedan od najprepoznatljivijih sportskih komentatora regiona

​Sportska javnost u Republici Srpskoj, BiH i regionu ostala je zatečena viješću...