Početna Bosna i Hercegovina ALBIN ZUHRIĆ O MINIMALNOJ PLATI: “Nikšić i Mijatović će i dalje sebi kupovati Tourage, a radnicima će se desiti ove DVIJE stvari”

ALBIN ZUHRIĆ O MINIMALNOJ PLATI: “Nikšić i Mijatović će i dalje sebi kupovati Tourage, a radnicima će se desiti ove DVIJE stvari”

21

Predsjednik Kantonalnog odbora DF-a i zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Albin Zuhrić prokomentirao je odluku o minimalnoj plati Vlade FBiH.

“Odluka o minimalnoj plati koju je nepromišljeno i neočekivano donijela jučer Vlada FBiH, je vjerovatno najgora odluka koju su mogli izabrati, od desetina o kojima su raspravljali, a posljedice će biti katastrofalne za radnike, kao i privredu FBiH. Da na početku budemo načisto, podrzavam povećanje minimalne plate, ali da to povećanje ide na teret drzave, odnosno da se smanje doprinosi, kako bi ljudi mogli dobiti veći neto iznos na svoj račun. Ovo što smo dobili je povećanje koje u potpunosti ide na teret poslodavca, dok će Nikšić i Vojin Mijatović, i dalje ubirati poreze i kupovati sebi Touarege. Greška, ubirat će jos vise poreza. Nemoguće je preuveličati glupost koju su ministri u FBiH napravili, a prvenstveno kako bi se Vojinu Mijatoviću, makroekonomskom stručnjaku, i SDP-u izašlo u susret.


Nikšić, koji je vec svojim rezultatima pokazivao da ekonomiju FBiH zna samo uništavati, pokušava nadmašiti svoja dosadašnja dostignuća. Prije dvije godine dana, pred odlazak Novalića, bili smo pred ozbiljnom poreskom reformom, koja je trebala rasteretiti privredu, a radnicima povećati plate. Dvije godine kasnije, Trojka je Federaciju dovela do finansijske krize, a sada podiže minimalne plate za 60%, na teret poslodavaca. Ne treba se zanositi bajkama, desit će se jedna od dvije stvari. Poslodavci će prestati plaćati tople obroke i prevoz (doći će do pregovora o novim kolektivnim ugovorima), i otpustiti dio radnika. Ili će nastaviti plaćati topli obrok i prevoz a otpustiti još veći dio radnika. Ali neće imati mnogo izbora, jer će najviše biti pogođene specifične industrije u kojima je ovakvo povećanje na veliki broj radnika nemoguće izdrzati finansijski. Vojina, Nikšića, Hasičevića, Delića i ostale neće biti briga, oni će po televizijama govoriti da su podigli minimalnu platu, a svakako se ne namjeravaju još dugo zadržati u politici. Jadna li je radnička klasa koju za Novu godinu časti Trojka”, napisao je Zuhrić.


Možda vas zanima

Sport

Mamić: Povest ću unuke u Zenicu, ogrnut ćemo se zastavom BiH

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine u utorak ima priliku ispisati nove zlatne...

Staro VisokoVisoko

Pogled u prošlost: Visočki vatrogasci davne 1949. godine

Stare fotografije često pričaju najljepše priče o prošlim vremenima, a jedna takva...

Visoko

Kraljevski zalogaji u kraljevskom gradu – Roštilj kod Ibre

U srcu Visokog, već tri decenije traje priča o kvalitetu, tradiciji i...

Sport

Izviđač ostvario veliku pobjedu i nadomak je polufinala EHF kupa

Rukometaši Izviđača iz Ljubuškog ostvarili su veliku pobjedu u prvoj utakmici četvrtfinala...

IstaknutoSport

Barbarez mijenja plan, traži mir: Smijeh, zagrljaji i zajedništvo!

Fudbalski reprezentativci Bosne i Hercegovine obavili su danas prvi od dva treninga...

Bosna i HercegovinaIstaknuto

Nevrijeme širom BiH: Krajina bez struje, poplave prijete u više gradova

Već treći dan Unsko-sanski kanton suočava se s ozbiljnim posljedicama nevremena koje...

Bosna i HercegovinaVijesti

Na pojedinim putevima saobraćaj otežan zbog izlijevanja vode na kolovoz i snijega

Na magistralnom putu, ulazu u Doboj, u mjestu Pločnik, saobraćaj je usporen...

Smrtovnice

ALIMANOVIĆ (Arif) ASIM-Tarzo 30.03.2026. u 18:00 sati

ALIMANOVIĆ (Arif) ASIM-Tarzo 30.03.2026. u 18:00 sati