Ministar finansija i trezora Bosne i Hercegovine Srđan Amidžić danas je, nakon sjednice Vijeća ministara BiH, izrazio zadovoljstvo da su, kako je kazao, uspjeli da iznađu rješenje kad je u pitanju BHANSA.
“Ono što je bitno da će ta agencija moći da nastavi normalno s funkcioniranjem, bez obzira na nedaće sa kojima se susrela, s obzirom na arbitražni spor Viaducta i na blokirana sredstva od Eurocontrola. Svi zaposleni, kad je u pitanju BHANSA, će imati redovna primanja, a BHANSA će moći redovno da izvršava sve svoje obaveze. Tako da ono što je vezano za samu agenciju, za transport, ne samo putnički, već i komercijalni, bolnički i svakog drugog karaktera, neće biti dovedeno u pitanje”, izjavio je ministar Amidžić.
Kazao je da se radi o istom prijedlogu koji su ministar Staša Košarac i on predložili na vanrednoj sjednici prije gotovo 15 dana.
“Drago nam je da je naš prijedlog usvojen i da će BHANSA moći da funkcioniše apsolutno normalno”, naveo je Amidžić.
Kazao je i kako ne može da vjeruje “da kolege iz Federacije BiH, prije svega bošnjački lideri, toliko snažno opstruiraju donošenje jednog godišnjeg, ali veoma bitnog dokumenta kao što je budžet institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2025. godinu”.
Po njegovim riječima, donošenje budžeta je nešto što je normalno.
“Tu nije samo pitanje Viaducta. Pitanje plata i povećanje primanja za sve zaposlene u institucijama BiH je predviđeno budžetom za 2025. godinu. I mi ne možemo da dođemo u situaciju da jedan takav dokument bude usvojen, a s druge strane da institucije uđu u neku fazu normalnog funkcionisanja i prevazilaženja problema koje imaju”, naveo je Amidžić.
Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac je kazao da je imao ambiciju da problem prijevoznika u Republici Srpskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine stave u fokus razmatranja na sjednici Vijeća ministara BiH.
“Vijeće ministara BiH je razmatralo informaciju o problemima već 27. juna 2024. godine. Tim zaključkom je jasno definisano da Ministarstvo komunikacija i transporta, u saradnji sa Ministarstvom sigurnosti i Ministarstvom vanjskih poslova BiH, sa nadležnim organima Evropske unije, preduzme aktivnost u cilju izuzimanja vozača iz ograničenja boravka na teritoriji EU. Nakon deset mjeseci važenja zaključka ni danas Vijeće ministara ne zna šta je uradio ministar Edin Forto”, kazao je Košarac.
Dodao je da se problem ne može riješiti na način što ćemo “ignorisati i praviti se kao da se nije desio, a imamo vrlo jasnu poruku prevoznika da imaju nagomilane probleme, imaju zastoje na graničnim prelazima, imaju problem sa kretanjem i imaju problem s tim da im naša DKP mreža nije servis u zemljama u kojima imaju problem”.
“Prevoznici su naši, oni nisu tuđi. Iz tog razloga, iako nemamo ustavnu nadležnost, sam potencirao to pitanje na Vijeću ministara. Imao sam ambiciju još i veću u tom kontekstu da danas predsjedavajuća se obrati predsjedavajućoj Evropske komisije i da traži hitan sastanak. Nije tačno da Bosna i Hercegovina i njene institucije ne mogu da pregovaraju sa institucijama EU”, kazao je Košarac.
Po njegovim riječima, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju je bilateralni sporazum, jedna strana je BiH, druga strana je Evropska unija.
“Mora se mnogo aktivnije raditi na ovom pitanju. Ne želimo da od ovoga pravimo politički problem, ovo je privredni problem, problem egzistencije ljudi”, kazao je Košarac.